Zajímavosti

SROVNÁNÍ: V Polsku jsou levnější jahody. Vyplatí se samosběr i balené

Sběr jahod
Sběr jahod | Zdroj: TN Live

Češi si v poslední době zvykli jezdit do Polska pro levnější potraviny. Ušetřit mohou, i pokud se k našemu severnímu sousedovi vydají pro jahody. Levnější jsou balené i ty, které si nasbíráte při samosběru.

Ceny jahod jsou v Polsku nízké a ještě mají klesat, upozornil web polsatnews.pl. V Česku se při samosběru ceny drží na podobné úrovni jako loni. Pokud tedy máte možnost, můžete výletem do Polska ušetřit.

Samosběry se pomalu rozjíždí v Česku i v Polsku. V Česku se cena kilogramu nasbíraných jahod pohybuje kolem 74 korun. Záleží ale, kam se vydáte, například nedaleko od Strakonic stojí 65 korun, ve Starém Kolíně dokonce 50 korun. Jinde i o desetikoruny více. Podrobnější informace nejdete ZDE.

Související obsah

Sezona v Polsku sice teprve začíná, ale už teď jsou levnější. Průměrně se ceny zatím pohybují okolo osmi zlotých (asi 42 korun) za kilogram. Většina míst ale stejně jako v Česku není otevřená.

Jahody se ale dají koupit už nyní například po kilových bednách. V Česku za ně zaplatíte v průměru 155 korun. Za hranicemi se ale i už nasbírané jahody dají nakoupit levněji.

Momentálně Poláci zaplatí asi 20 zlotých (přibližně 105 korun) za kilogram, sdělil web eska.pl. "Jahoda je na toto období velmi levná," uvedl ekonom Maciej Kmera. 

Související obsah

Vaničku jahod koupíte v Polsku momentálně za sedm zlotých (asi 37 korun). Také je tedy levnější než v Česku, kde za 250gramovou vaničku zaplatíte v průměru 50 korun.

Ceny by navíc měly ještě klesat. "Pokud se pokazí počasí, tedy bude zima a mokro, bude úroda nižší a nálada na konzumaci jahod se také sníží. Ale vzhledem k současnému počasí jsem optimista. Ceny půjdou dolů," avizoval Kmera. Zlevňovat by postupně měly i v Česku. Dá se ale očekávat, že v Polsku budou nadále levnější.

Startují samosběry jahod. Oproti nákupu v obchodě výrazně ušetříte:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz