Zahraničí

Levnější maso i mléko. V Maďarsku začaly platit povinné slevy na potraviny

Levnější maso i mléko. V Maďarsku začaly platit povinné slevy na potraviny
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Svérázným způsobem se rozhodla maďarská vláda zatočit s vysokou inflací. Ta je momentálně nejvyšší v rámci Evropské unie (EU). Větší supermarkety musí nově prodávat vybrané potraviny ve slevě.

Kabinet Viktora Orbána se snažil zmírnit inflaci zastropováním cen potravin, nyní se rozhodl jít ještě dál. Od 1. června začala platit v zemi vyhláška, která nařizuje větším supermarketům prodávat vybrané potraviny ve slevě, píše portál TVnoviny.sk.

Vyhláška rozdělila základní potraviny do 20 kategorií. Obchodní řetězce musí z každé vybrat minimálně jednu položku, kterou budou daný týden prodávat se slevou 10 % oproti předchozímu měsíci. Opatření má platit minimálně do 30. září 2023 a týká se všech obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních.

Související obsah

Podle oficiálního seznamu se slevové akce mají týkat hlavních druhů masa, a to včetně ryb, zpracovaných masných výrobků, mléka a mléčných výrobků, chleba a pečiva, těstovin, rýže, mouky, cukru, čerstvého ovoce a zeleniny, koření, polotovarů, kávy, čaje či minerálních a slazených nápojů, uvedl portál Daily News Hungary.

Obchodníci navíc musí zajistit, že zboží v akci bude po celou dobu dostatek. Kompenzací se však za tyto slevové akce nedočkají. Naopak v případě nedodržování opatření jim hrozí pokuta, a to ve výši 500 tisíc až 3 000 000 forintů (zhruba 32 tisíc až 192 tisíc korun).

Každý obchod informuje o zboží ve slevách na tabuli, která je umístěná u vchodu do prodejny. Na nich je mimo jiné také napsáno, že maďarská vláda se právě tímto způsobem rozhodla ochránit tamní rodiny.

Obchodní řetězce hned v prvním týdnu tedy zlevnily řadu potravin. Jak už ve čtvrtek informoval portál Blikk, obchod Aldi snížil cenu salámu z 829 na 649 forintů (z 53 na 41 korun) nebo třeba kuřecího stehna z 1 169 na 999 forintů (ze 75 na 64 korun).

V Lidlu zlevnil třeba filet z krůtích prsou z 1 079 na 799 forintů (z 69 korun na 51 korun) a mléko z 399 na 299 forintů (z 25 na 19 korun). Mléko měl v akci také Spar, který jej prodával za 295 forintů namísto 499 (19 korun namísto 32 korun).

Úřad měsíce zkoumal, kdo může za drahé potraviny v Česku. Podívejte se, co zjistil:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz