Zahraničí

Kanada má před sebou možná nejhorší sezónu lesních požárů v historii

Kanada má před sebou možná nejhorší sezónu lesních požárů v historii
Lesní požáry v Kanadě už zničily asi 3,3 milionu hektarů půdy. | Zdroj: Profimedia

Kanadské úřady v pondělí varovaly, že v souvislosti s lesními požáry bude země v nadcházejících měsících čelit hrozivé situaci. Při rozsáhlé přírodní katastrofě už byly spáleny lesy a pastviny od tichomořského pobřeží až po Atlantik.

V současné době je v Kanadě kvůli požárům stále vysídleno přibližně 26 000 lidí, přičemž přibližně 120 000 jich muselo v průběhu minulého měsíce opustit své domovy. Od nejzápadnější Britské Kolumbie až po Nové Skotsko na východním pobřeží dosud shořelo asi 3,3 milionu hektarů, informuje agentura AFP.

"Naše modely naznačují, že toto léto může být intenzita lesních požárů obzvláště silná," řekl na tiskové konferenci premiér Justin Trudeau. Úředníci poukázali na mimořádně horké a suché podmínky v posledních měsících, které mají podle předpovědi přetrvat až do srpna.

Související obsah

Ministr pro přírodní zdroje Jonathan Wilkinson prohlásil, že pokud bude současná trajektorie pokračovat, "dost možná to bude nejtěžší požární sezóna v historii Kanady", neboť požáry již sežehly desetinásobek historického průměru.

"Všechny provincie a teritoria budou muset být po celé toto období lesních požárů ve stavu vysoké pohotovosti," dodal ministr. V současné době hoří v celé Kanadě 413 požárů, z toho 249 je na seznamu požárů, které se vymkly kontrole. Tři provincie – Alberta, Nové Skotsko a Québec – už požádaly o federální pomoc.

Ministr pro krizové řízení Bill Blair uvedl, že země zažila "jedny z nejvážnějších požárů, jaké kdy byly v Kanadě zaznamenány", a měla by se připravit na "pokračující aktivitu požárů, která bude vyšší než obvyklý průměr".

Wilkinson upozornil, že riziko požárů se v červnu pravděpodobně "zvýší a zůstane neobvykle vysoké po celé léto v celé zemi". Ukazuje se prý, že letošní, již tak ničivá, sezóna se může ještě zhoršit. Kanada byla v posledních letech opakovaně zasažena extrémně horkým počasím, jehož intenzita a četnost se zvýšila v důsledku globálního oteplování.

Po velkých květnových požárech na západě země, zejména v prérijních provinciích Alberta a Saskatchewan, se v posledních týdnech boj s ničivými požáry přesunul do Nového Skotska na východě země a nedávno i do Québeku. Ottawa už musela do ohnisek požárů vyslat dokonce armádu. Kanadským kolegům se vydalo na pomoc asi 1 000 hasičů z Austrálie, Francie, Mexika, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky a Spojených států.

Podívejte se na záběry z květnových požárů v západní Kanadě. Evakuovat se muselo přes 20 tisíc lidí:

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz