Krimi

Šmejdi mají nový trik: Vydávají se za mobilní operátory, pak vám "vyčistí" účet

Šmejdi mají nový trik: Vydávají se za mobilní operátory, pak vám "vyčistí" účet
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

O novém typu podvodu informovala v úterý plzeňská policie. Podvedenému muži nabízel údajný zástupce mobilního operátora virtuální SIM kartu, místo toho mu z účtu vysál skoro milion korun.

Jak popsali plzeňští kriminalisté, podvedenému muži se ozval falešný pracovník jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizačního procesu mu nabídl přechod z klasické SIM na eSIM. Jedná se o čip zabudovaný v mobilu, který funguje úplně stejně jako klasická SIM, akorát jej není potřeba vyjímat, mít na něj speciální slot a je možné ho aktivovat dálkově.

Muž s tím souhlasil a následně mu přišla SMS zpráva s kódem, který podloudnému pracovníkovi nadiktoval. "Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Související obsah

​"V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni 'mobilním operátorem' k její výměně, s největší pravděpodobností jde o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení," varuje Brožová.

Je proto nutné si dávat pozor na to, abyste nesdělovali důležité kódy, které vám přijdou SMS, podezřelým lidem, ale ani pracovníkům operátora. "Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát," radí Brožová.

Další pravidla, jež je nutné dodržovat,
abyste se nestali obětí podvodníka

Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích – policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.
Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.
zdroj: PČR / TN.cz

​Štábu TV Nova se podařilo natočit telefonát s podvodníkem. Podívejte se na květnovou reportáž:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz