Domácí

Piráti odvolali z vedení strany Janu Michailidu. Zemětřesení zažívá i ODS

Vládní strany pětikoalice řeší personální trable. Piráti v pondělí rozhodli o odvolání Jany Michailidu z vedení strany kvůli krajně levicovému přesvědčení. Zemětřesení zažívá v posledním týdnu i ODS.

Jana Michailidu se dostala letos v květnu do sporu s předsedou strany Ivanem Bartošem kvůli své účasti na Dnech antikapitalismu.

"Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné," vzkázal Bartoš.

Ve vnitrostranickém hlasování se pro její odvolání vyslovilo 53 procent hlasujících. Ve straně ale dál zůstává. "Především respektuji přímou demokracii ve straně, věřím, že tím jsme mezi ostatními politickými stranami výjimeční. Děkuju za podporu těm, kteří se za mě postavili, ať už veřejně, nebo svým hlasem," reagovala Michailidu.

Související obsah

"Dnešní rebelové můžou být budoucí předsedové té strany, vždycky v té straně je dobré, když tam je víc názorových proudů," zhodnotil situaci politický komentátor Bohumil Pečinka.

Právě názorové proudy se střetnou i v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, o vedení kandidátky totiž usiluje hned několik lidí, a to jak z pragmatického středu, tak i levicových idealistů.

Piráti jsou na české poměry extrémně transparentní stranou. Všichni členové mají možnost hlasovat téměř o všem, což v případě ostatních politických stran nebo hnutí nemá v tuzemsku obdoby.

Související obsah

Naopak pod pokličkou drží dění ve straně ODS, v jejím nejužším vedení včera bez udání důvodu skončil matador Jan Zahradil.

"Zdá se, že za tím je něco dalšího, ať už nějaký spor pana Zahradila s vedením ODS, anebo se dozvíme možná něco dalšího," soudí komentátor Jiří Pehe.

Zahradila nedávno kritizoval za náklonnost k Číně i bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. "Už jsem se mnohokrát omluvil za sebe a za řadu dalších. Dnes se musím omluvit i za Jana zahradila. To je fakt síla," nechal se slyšet.

Minulý týden předsednictvo ODS opustil i poradce Petra Fialy Zdeněk Zajíček, který se přesunul do čela Hospodářské komory. "Ten post v čele Hospodářské komory se i ODS jeví jako více strategický a svým způsobem důležitější," doplnil Pehe.

Jeho náhradníka si strana zvolí v prvním pololetí příštího roku.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz