Zahraničí

Právní bitva, která nemá v Británii obdoby. U soudu vypovídal princ Harry

Princ Harry v úterý vypovídal u londýnského soudu v souvislosti s žalobou proti britskému bulvárnímu deníku. Vrchní soud ho podrobil křížovému výslechu. Podle vévody ze Sussexu měli novináři nezákonně shromažďovat informace o členech královské rodiny, a to se souhlasem vedoucích redaktorů. Podle prince takto vzniklo přes 140 článků.

Princ Harry versus média. V Londýně probíhá právní bitva, která na britských ostrovech nemá obdoby. Syn Karla III. je prvním členem britské královské rodiny za posledních 130 let, který vypovídá u soudu.

Žalovanou stranou je populární britský deník Daily Mirror, který měl údajně nezákonně shromažďovat informace o životě prince Harryho a jeho matky princezny Diany a na základě nich psát články o princově dětství, smrti Diany, bouřlivém dospívání i Harryho působení v armádě.

Prince Harryho před londýnským vrchním soudem podrobili křížovému výslechu. Ten vedl právník vydavatelství MGN Andrew Green. Ještě předtím bylo zveřejněno princovo písemné svědectví. "Měli jsme velké obavy o našeho syna," uvádí v něm jeden z důvodů, proč se s rodinou stěhoval do Spojených států. 

Související obsah

"Existuje tu poměrně přísná promlčecí lhůta, podle které musíte žalobu podat do šesti let od okamžiku, kdy jste se o události dozvěděli. Diskutuje se proto o tom, kdy se princ Harry o všem dozvěděl a jestli informace, které podle svých slov získal později, nemohl znát už dříve," sdělila právnička Antonia Fosterová.

Podle právníka vévody ze Sussexu se bulvární novináři nabourali do telefonu jeho matky a na základě toho odhalili utajované setkání princezny Diany a televizního moderátora Michaela Barrymorea. Ten se v té době potýkal se závislostí na alkoholu a drogách.

Podle bývalého vedení deníku se ale jedná o čistou spekulaci. Informace prý v té době byly buď běžně dostupné, nebo je do novin pustili členové královské rodiny, či dokonce Harry sám.

"Ať už vyhraje, nebo prohraje, chce těmito právními kroky ztrapnit jak média, tak i některé členy královské rodiny," myslí si bývalý redaktor Sunday Mirror Paul Connew. Křížový výslech prince Harryho začal kolem poledne.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz