Domácí

Babiš ve Sněmovně tři hodiny tepal do vlády. Marně, zpřísnění důchodů prošlo

Poslanecká sněmovna v noci na pátek na mimořádné schůzi přes odpor opozice pustila dál vládní návrh na zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro předčasný důchod. Po více než 13 hodinách místy bouřlivého jednání neprošel návrh na zamítnutí novely.

K hlasování se poslanci dostali v půl druhé v noci. Odmítli návrh Tomia Okamury (SPD) na zamítnutí novely zákona o důchodovém pojištění. Přikázali její projednání výboru pro sociální politiku, čímž návrh pustili do dalšího legislativního procesu.

Opozice projednávání změn v důchodovém systému brzdila. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluvil na půdě dolní komory Parlamentu přes tři hodiny. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) říkal nesmysly a nepravdy.

Vláda chce zpomalit valorizaci, zpřísnit podmínky pro předčasný odchod do důchodu i nahradit současný systém mimořádných valorizací dočasnými přídavky.

"Chystáme obstrukční jednání. My nechceme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu," vzkázal  předseda SPD Tomio Okamura. Spoustu kritických vystoupení předem avizovali i poslanci hnutí ANO. Podle vládního návrhu by lidé narození po roce 1965 měli jít do důchodu až po 65. roku života.

Andrej Babiš (ANO), který převzal slovo po Okamurovi, se chlubil tím, jak v době, kdy byl ministrem financí a následně premiérem, byly veřejné finance v pořádku. "V historii České republiky byl jen pětkrát přebytkový rozpočet, třikrát za ministra Kočárníka, jednou za mě, jednou za paní Schillerové," pronesl Babiš. Jeho proslov trval přes tři hodiny.

Související obsah

"Fialova vláda chce schválit zákony, které důchodce srazí do bídy," řekl na tiskové konferenci ve čtvrtek Okamura. "Pod kouřovou clonou, kterou nazývají důchodovou reformou, chtějí ožebračit současné i budoucí důchodce," prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Na jednání Sněmovny kritizovala ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS). "Jsem ochotna pochopit, že pan premiér je s ministrem financí Stanjurou kamarád," řekla. "Vedlejším produktem tohoto kamarádství budou obrovské škody, chaos, hospodářský úpadek," dodala. Stanjuru vyzvala k rezignaci.

"Věnuje se nákladům na dluhovou službu, které způsobila jeho předchůdkyně," řekl o Stanjurovi premiér Petr Fiala (ODS).

Změny mají podle ministerstva práce a sociálních věcí zmírnit propad důchodového systému a snížit zadlužování. "Celkový důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a řítíme se do obrovského důchodového schodku," poznamenal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Důchody dnes představují zdaleka největší výdaj rozpočtu," zdůraznil Fiala. Bez změny by podle něj nezůstalo na investice, obranu ani nezbytná sociální opatření. "Naší vládě záleží na tom, aby se Česko znovu dostalo do formy," prohlásil Fiala. 

Související obsah

Důchody se pravidelně valorizují od ledna. Nyní se zvyšují o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by podle vládního návrhu měly růst stejně jako před rokem 2018, tedy o růst cen a třetinu reálných mezd.

Schillerová avizovala, že by současný výpočet valorizace, pokud se ANO dostane do vlády, vrátila. "Už jsme to jednou dokázali a udělali. Až se dostaneme k vládě, uděláme to zase a narovnáme to," řekla.

Předčasný důchod by měl být podle novely zákona možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku. A je potřeba pracovat a platit odvody aspoň 40 let. 

Podívejte se na reportáž TV Nova o dnešním jednání poslanců:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz