Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou před více než čtyřmi lety poničil rozsáhlý požár, se výrazně přiblížila ke svému znovuotevření. Stovky lidí a novinářů sledovaly, jak jeřáb na slavnou památku pokládá první kus dubového střešního krovu. Místní úřady věří, že se jim katedrálu podaří otevřít už na konci příštího roku.
Naložit dubové trámoví na loď, odvézt jej po řece Seině, připevnit železné řetězy a zvednout ho do výšky. Moment, který dal milionům Francouzů naději, že se jejich milovaná památka dočká své původní podoby. První z mnoha částí střešních krovů je na svém místě.
"Ukazujeme tím, že práce na katedrále Notre-Dame běží. A také ukazujeme, že k její rekonstrukci můžeme využít řeku Seinu. Takže je to opravdu magický moment, hlavně pro všechny Pařížany," okomentoval událost ministr dopravy Clément Beaune.
Podle původního plánu chtěly mít pařížské úřady katedrálu otevřenou do letních olympijských her, které se v metropoli konají příští rok. Koronavirová pandemie ale rekonstrukci výrazně zpomalila. Cílové datum se tudíž posunulo o pár měsíců. O jakémkoliv dalším zpoždění už ale Francouzi nechtějí ani slyšet.
"Chceme mít kapacitu na to, abychom na opravě katedrály mohli pracovat i během olympiády. I přes všechna omezení v Paříži. Budeme se snažit co nejvíce, aby byla otevřena v prosinci roku 2024," tvrdí šéf obnovy katedrály Jean-Louis Georgelin.
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny vpodvečer 15. dubna 2019 během její tehdejší rekonstrukce. Příčina stále není jasná. Spekuluje se například o nedopalku cigarety nebo o elektrickém zkratu. Na její opravu se vybralo v přepočtu okolo 21 miliard korun. Otevření je sice plánované na příští rok, návrat do původního stavu bude ale trvat mnohem déle.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz