Šetří celé Česko

Spotřeba energií klesá. Může za to chování domácností a fotovoltaika

Plynoměr
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Díky úsporným opatřením domácností i firem a prudkému rozvoji solárních elektráren výrazně klesá spotřeba elektřiny i plynu. Podle společnosti Amper Meteo činí úspory 7,9 procenta a jsou nejvyšší od počátku roku 2022. Spotřeba plynu z dlouhodobého hlediska klesla dokonce o téměř 19 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že Česko bude na zimu připraveno již koncem srpna, kdy se podle předpokladů naplní kapacita plynových zásobníků v tuzemsku.

"V letních měsících díky teplému počasí, dlouhé době slunečního svitu a častému pobytu venku dochází ke spontánnímu poklesu spotřeby energií. Potvrzení tohoto trendu statistickými daty samozřejmě vnímáme pozitivně. Ukazuje se, že domácnosti skutečně aktivně aplikují úsporná opatření a spotřebu energií omezují cíleně," říká člen představenstva a marketingový ředitel společnosti Centropol Jiří Matoušek.

Související obsah

​Na pokles spotřeby elektřiny má pozitivní vliv také růst zájmu o instalaci domácích fotovoltaických systémů. Jen za první pololetí letošního roku bylo připojeno 46 000 nových solárních elektráren, což je o téměř čtvrtinu víc než za celý loňský rok. V současné době je jich v Česku připojeno do sítě více než 116 000. A právě solární elektrárny dokážou v letních měsících pokrýt téměř celou spotřebu domácnosti.

Klesá i spotřeba plynu

Ačkoliv byla letošní zima delší a jaro chladnější než vloni, podařilo se Čechům podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu výrazně snížit spotřebu plynu. Dobrou zprávou je také to, že se úspěšně plní zásobníky na zimní období a jsou už nyní nad 88 procenty celkového objemu.

"Česko zcela přestalo odebírat plyn z Ruska. V současné době k nám surovina proudí výhradně přes Německo a dodávku tvoří jednak norský zemní plyn a také zkapalněný plyn především ze zámoří dopravovaný do zplynovacích terminálů v Belgii a Nizozemsku," dodává Matoušek. 

TN.cz, MB

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz