Ekonomika

Roste zájem o solární elektrárny. Letos jich přibyly desetitisíce

Počty solárních elektráren na českých domech se významně zvyšují. Jen za první polovinu letošního roku přibylo více než 45 tisíc zapojených fotovoltaických elektráren. Je to téměř o čtvrtinu více než za celý loňský rok. Solární elektrárny vyrobí zhruba deset procent elektřiny u nás.

Solární boom v Česku táhnou hlavně domácnosti. Počet fotovoltaických elektráren by prý ale mohl stoupat ještě rychleji. Výstavbu často brzdí například povolovací procesy, odpor některých občanů nebo památkářů.

"Hlavní impuls začal před rokem a půl pádem Bohemia Energy, tehdy začal vlastně boom solární energetiky, ten druhý boom u rodinných domů, potom nastoupily i firmy důsledkem energetické krize, ruské invaze Ukrajiny, ale hlavně stát nastartoval takzvaný Národní plán obnovy," vysvětlil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Letos přibylo v Česku přes 45 tisíc fotovoltaik o výkonu 487 megawattů. Za celý loňský rok jich bylo 34 tisíc. 

Související obsah

"Donedávna byl výkon všech fotovoltaických elektráren v Česku dva gigawatty, což je přibližně něco jako jeden blok Temelína, ale v tuto chvíli, když probíhá ten fotovoltaický boom během energetické krize, tak se to významně navýšilo, zvýšilo se to o jeden gigawatt, to znamená, že se přibližujeme k výkonu celé jaderné elektrárny Temelín," uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

"Průměrné objekty se dneska staví kolem půl milionu korun, s tím, že ale polovina jde z dotací," upozornil Krčmář.

Související obsah

Velká část instalací fotovoltaik je dotována státem, zejména u domácností. Standardní výše dotace se prý pohybuje okolo 200 tisíc. "Žadatelé můžou žádat dopředu i zpětně. To znamená, že buď žádají předtím, než vůbec začnou realizovat svoji elektrárnu, a získají takzvaný příslib dotace, a poté, když to dokončí, tak nám doloží, že mají hotovo, a my vyplatíme dotaci. Druhá možnost je, že si to nechají nainstalovat a potom dostávají dotaci a podávají žádost," sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí Jakub Hrbek.

V rámci programu Nová zelená úsporám stát vyřídil za první půlku roku 31 500 žádostí o dotaci, přičemž za celý loňský rok jich bylo jen 20 tisíc.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz