Šetří celé Česko

Nový dotační program: Po opravě domu po babičce v něm musíte bydlet 10 let

Nový dotační program: Po opravě domu po babičce v něm musíte bydlet 10 let
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo životního prostředí spustí v září nový dotační program Oprav dům po babičce. Je určený pro ekonomicky aktivní vlastníky rodinných domů a rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení. Zájemci, kterým bude dotace schválena, budou mít navíc možnost čerpat zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny a na každé nezaopatřené dítě dostanou bonus až 50 tisíc korun.

Primárně bude dotace určena na komplexní zateplení domu. Podmínky se vztahují na starší budovy s pevnými základy, u nichž majitelé žádali o stavební povolení nebo ohlášení před 1. červencem 2013. Dalších minimálně 10 let po rekonstrukci bude majitel muset mít v nemovitosti trvalé bydliště.

"Kritická místa z pohledu tepelných ztrát tvoří především opláštění budovy, tedy vnější fasáda a všechny otvory v obálce objektu, čili okna a dveře. Problematické jsou také části konstrukce, kde se stýkají různé materiály, například obvodové stěny z tvarovek s betonovými stropy, protože se zde vytvářejí takzvané tepelné mosty. Jimi nejen odchází teplo, ale také se na nich sráží vlhkost a hrozí nebezpečí vzniku plísní. Na tato místa se při rekonstrukci zaměřte nejdříve," říká marketingový ředitel společnosti Centropol Jiří Matoušek.

Související obsah

Finance lze čerpat předem

Hlavní výhodou programu je možnost čerpat finance zálohově, tedy předem. Příjemci dotace zároveň budou moci od příštího roku na pobočkách stavebních spořitelen požádat o zvýhodněný úvěr, který pokryje rozdíl mezi celkovými výdaji za rekonstrukci a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti. Vzhledem k tomu, že program cílí na mladé rodiny, obsahuje i bonus ve výši 25 až 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě. Rodiny budou moci požádat o bonus i za další děti narozené po podání žádosti o podporu.

"Program podpoří rekonstrukci starších nemovitostí a přispěje ke snížení energetické náročnosti těchto objektů. Můžeme se na něj ale podívat i z druhé strany, protože představuje důkaz rostoucí dotační ekonomiky a přerozdělování. Abychom mohli v Evropě přerozdělovat, musíme na dotace nejprve vydělat. V tomto případě tak dotace zaplatí lidé a firmy např. vysokými platbami za energie. Obecně dává větší smysl méně dotovat a více investovat, třeba do rozvoje infrastruktury včetně té energetické. Správně nastavené investice vyžadují strategické uvažování, oproti tomu jsou dotační tituly jednodušší na uvedení do chodu," říká Matoušek.  

Související obsah

​Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 17 procent rodinných domů neobydlených. "Jde o statisíce domů, které by mohly dál sloužit svému účelu. Mladým rodinám, které nejvíce pociťují důsledky vysokých životních nákladů a nízké dostupnosti hypotéčních úvěrů, nabídneme možnost zajistit si vlastní důstojné a současně úsporné bydlení, a to bez ohledu na to, zda si starší nemovitost koupí, nebo ji získají v rámci rodiny," dodává ministr pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).   

U návrhu rekonstrukce domu se žadatelé nemusí omezovat pouze na zateplení. Renovaci bude možné rozšířit o další úsporná opatření a čerpat prostředky i na výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil a další úsporná opatření. V celkové výši tak dotace může přesáhnout milion korun.

Chaos kolem dotací. Zemědělci nevěděli, co mají zasít (5/2023):

TN.cz, MB

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz