Ekonomika

Je čas na fixaci energií, radí ekonom. Ostře zkritizoval předražené obchody

Ceny energií jsou oproti loňskému roku výrazně levnější a podle ekonoma nastal pravý čas na jejich zafixování. Doporučuje ale kratší fixaci, příští rok by totiž mohly ceny ještě více klesnout. Vzhledem ke stávající situaci by podle něj bylo na místě, kdyby zlevnily například i některé potraviny v obchodech.

Loni touto dobou vše nasvědčovalo tomu, že před sebou máme extrémně náročnou zimní sezónu. Ceny energií byly vyšponované a situaci nenahrávalo ani to, že nebylo jasné, zda bude dostatek plynu. Současné vyhlídky jsou mnohem lepší. 

"Situace na trzích se dramaticky zlepšila. Loni touto dobou se s megawatthodinou elektřiny obchodovalo za tisíc eur, nyní je to 140 eur. Podobné je to u plynu. Loni v srpnu se s ním obchodovalo za více než 300 eur, nyní jsme lehce nad 50 eury za megawatthodinu," potvrzuje příznivý trend ekonom Štěpán Křeček. 

Lidé by se podle něj měli zajímat o své zálohy a smlouvy. "Vývoj na trzích do svých ceníků určitě musí promítat i dodavatelé energií. Lidé nyní mohou výrazně ušetřit a ulevit tak rodinnému rozpočtu," říká Křeček a doporučuje se poohlédnout po fixovaném tarifu.

Související obsah

​"Ideální je jednoroční fixace, protože ceny mohou jít v příštím roce ještě více dolů. Ten, kdo si dojedná zajímavou nabídku, může fixovat i na delší dobu. Doporučoval bych, aby se lidé vyhnuli dynamickým tarifům, kdy se ceny mohou měnit každý měsíc. S příchodem zimní sezóny totiž může na trhu dojít k výkyvu," varuje ekonom. 

Přiklonil se také k argumentům, že by se pokles cen energií měl promítnout i do cen v obchodech. "Výrobci mají také levnější energie, takže náklady na výrobu klesají. V obchodech bychom se tedy měli dočkat zlevňování u některých produktů. Stejně tak jsme viděli i dramatické zlevnění zemědělských komodit, takže některé ceny potravin jsou přehnané. Doufám, že lidé budou chodit k poctivým obchodníkům. Jedině tak se ceny sníží," zakončil Křeček. 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz