Nova pomáhá

Startuje sbírka Školákům od srdce. Dětem do lavic pomáhá Lambora i Dejdar

Začíná druhý ročník charitativní sbírky Školákům od srdce, který pořádá Diakonie ČCE ve spolupráci s TV Nova a obchody Tesco po celé České republice. O víkendu 2. a 3. září bude mít každý možnost podpořit děti z rodin ohrožených chudobou nákupem školních pomůcek v 97 prodejnách Tesco. Ty budou dětem rozdány v průběhu prvního školního týdne. Letos se do sbírky zapojily některé hvězdy TV Nova. Mezi nimi je i herec Martin Dejdar nebo moderátorka Patricie Pagáčová.

Rodiny malých školáků zažívají s příchodem nového školního roku velký zásah do rozpočtu. Nákup školních pomůcek se v některých domácnostech stává až neúnosnou finanční zátěží. Diakonie se snaží znevýhodněné rodiny aktivně podporovat, a proto již druhým rokem pořádá sbírku Školákům od srdce. Ta v loňském roce pomohla 6 730 školákům, kterým Češi přispěli více než 45 tisíci školních pomůcek

"Ekonomická krize spojená s výraznou inflací způsobila, že nejen samoživitelé, ale i některé rodiny s oběma rodiči mají hluboko do kapsy a na školní pomůcky jim buď zcela nezbývají peníze, nebo si na ně musí půjčovat. Po loňském úspěchu sbírky Školákům od srdce bychom rádi pomáhali dál, neboť počet rodin ve složité finanční situaci neklesá, a proto se Diakonie i letos rozhodla podpořit malé školáky," řekla vedoucí oddělení péče o dárce Diakonie ČCE Zdeňka Marešová.

Systém pomoci je velice jednoduchý. "Lidé koupí školní pomůcky v prodejně Tesco ve svém okolí a hned za pokladnou je předají našim dobrovolníkům. Diakonie následně zajistí jejich distribuci ve spolupráci s dalšími organizacemi, které v daném regionu dlouhodobě pracují s rodinami v obtížné životní situaci. S kolegy věříme, že i letos přinesou vybrané pomůcky do rodin radost a úlevu a nástup nového školního roku bude pro rodiče i děti méně zátěžový," dodala Marešová.

Související obsah

"TV Nova je každý den v úzkém kontaktu se svými diváky, a tak víme, že začátek školního roku představuje pro rodiče školáků velkou finanční zátěž. Proto chceme i letos těm nejpotřebnějším pomoci. Tentokrát sbírku prodloužíme na celý víkend a bude probíhat ve více prodejnách. Pod hlavičkou projektu Nova pomáhá podpoří TV Nova sbírku nejen komunikačně a organizačně, ale také materiálním darem a je již tradicí, že se zapojí i tým TV Nova," uvedla jednatelka TV Nova Klára Brachtlová.

Letos začala být pomoc rodinám ještě akutnější. "Vybavení dětí do školy dělalo rodičům starosti asi vždy, ona je to přece jen docela pálka, vybavit tu aktovku. Teď ale zjišťujeme, že se do potíží dostávají rodiny, které s tím v minulosti neměly problém," vysvětlila v páteční Snídani s Novou Marešová.

Kdy?

Kdokoliv může o víkendu 2. a 3. září od 10:00 do 18:00 přijít na pobočku jednoho z 97 hypermarketů a supermarketů Tesco a zakoupit školní i výtvarné potřeby, jako jsou penály, psací potřeby, sešity, obaly na sešity, štětce, tempery, pravítka, kružítka či lepidla. Ty lze hned po zaplacení předat dobrovolníkům ze sbírky Školákům od srdce.

Kdo by se o víkendu nedostal do obchodu, může na webových stránkách www.skolakumodsrdce.cz přispět do finanční sbírky Diakonie na doučování a vzdělávací aktivity pro znevýhodněné děti. Zároveň se organizátorům ještě pořád mohou hlásit dobrovolníci na prodejny Tesco, a to zde.

V těchto prodejnách můžete darovat:

Dva příběhy rodin, které potřebují pomoc:

Jarmila

Jarmila je nejstarší z deseti sourozenců. Vždycky byla zvyklá se o mladší děti starat. Nedávno se rodina rozpadla a musela se vystěhovat z bytu. Nezletilé děti úřady rozdělily do ústavů a k pěstounům, pětadvacetiletá Jarmila a její rodiče zůstali na ulici. Táta utekl na Slovensko, máma přespává po známých a o děti ztratila zájem. Jarmila to ale má jinak: je odhodlaná starat se dál, alespoň o ty sourozence, o které může. Čtyři její bráškové se ocitli v zařízení Diakonie ČCE pro děti v krizi. Jarmila si velmi rychle našla byt, kam by se mohla i s bratry nastěhovat, a požádala o svěření svých sourozenců do péče. Každý den dojíždí do továrny za městem a našetřit na školní pomůcky pro kluky pro ni není vůbec jednoduché.

Julie

Julie v září nastoupila na vysněnou střední školu. Chce si udělat maturitu a následně i vysokou. Na přijímačky se připravovala úplně sama. Doma to neměla jednoduché, jelikož její matka ji neustále hrubě ponižovala, nezajímala se o ni a často se hádaly. Julie nakonec požádala o přijetí do zařízení Diakonie pro děti v krizové situaci, aby z domu mohla na čas odejít. Hezký první školní den jí tak popřejí vychovatelky Diakonie. Do nové školy totiž bude potřebovat spoustu školních pomůcek.

Projekt Školákům od srdce vznikl na základě spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické s televizí Nova a Tesco ČR.

Pomozte dětem do školních lavic a zapojte se do sbírky Školákům od srdce:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz