Napřímo

Fiala: Předvolební sliby jsme neporušili. Daně jsme zvedli citlivě

Celé prázdniny jste mohli na obrazovce TV Nova sledovat bilanční rozhovory s šéfy jednotlivých politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Jako poslední s moderátorkou Bárou Divišovou mluvil premiér Petr Fiala (ODS). Společně hovořili o tom, jak se podle něj daří vládě plnit program, jak zpětně vnímá koalici SPOLU a jak vidí volby do Evropského parlamentu.

Vláda je téměř v polovině funkčního období a podle Fialy se stala vládou krizového managementu. "Museli jsme reagovat na sérii krizí, které se tu objevovaly, ať už nová vlna covidu, nebo ruská agrese na Ukrajině," řekl v pořadu Napřímo.

Podle něj se ale vládě podařilo krize zvládnout. Kabinet například dokázal správně reagovat na výzvy, které ruská agrese přinesla, a to od uprchlické až po energetickou. Ve druhé polovině volebního období by ale chtěl, aby změny, které vláda dělá, byly efektivnější, rychlejší a úspěšnější.

"Mám na mysli změny v budování infrastruktury, potřebujeme více a rychleji pohnout s dopravní infrastrukturou," uvedl. "Chtěl bych, abychom konečně udělali potřebné změny ve školství, o kterých se tak dlouho mluví, a jsem přesvědčený o tom, že se ještě víc musíme věnovat energetické bezpečnosti, abychom naši zemi zabezpečili energeticky na další desetiletí," dodal.

Podle některých ministrů by ale vláda měla změnit hlavně způsob komunikace. S tím Fiala tak úplně nesouhlasí. "Na komunikaci může být mnoho názorů, je vždycky obtížné všechny věci hned vysvětlit. Já myslím, že postupně se nám bude dařit a že občané pochopí, že všechny ty kroky, které jsme dělali, byly potřeba," řekl.

"I já přemýšlím nad tím, jak mluvit jednodušeji a srozumitelněji. Já myslím, že mnohem důležitější je ta matérie, to, co jste skutečně v té vládě udělali, to, co skutečně mění život lidí a jakou mají lidé kvalitu života," dodal.

Související obsah

​Zvyšování daní

Ze stran vládních kritiků mnohdy zaznívá, že Fialův kabinet porušil některé ze svých předvolebních slibů. Například to, že nebude zvyšovat daně. Podle Fialy to ale není pravda. "Já si úplně nemyslím, že bychom ten slib porušili," řekl.

"My jsme řekli, že nebudeme zvyšovat celkové daňové zatížení, a to nezvyšujeme. My jsme snížili daňové zatížení zhruba o 30 miliard v prvním roce. Ale saháme do některých daní, to nezpochybňuji," vysvětlil.

Kdyby prý bylo po jeho a svět by byl ideální, žádné daně by se nezvyšovaly. "Ale jsme v situaci, kdy musíme investovat kvůli budoucnosti. A musíme investovat do zanedbaných věcí," vysvětlil. Vláda prý dává rekordní investice do dopravní infrastruktury, investuje do vzdělání a bezpečnosti a obrany.

"Děláme to citlivě, aby to na žádnou sociální skupinu nedopadlo víc než na jinou, aby to nikoho existenčně neohrozilo," dodal premiér. Vláda prý především hledá úspory na výdajové straně.

Související obsah

​Změny ve vládě

Společností v poslední době otřásla kauza ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který se údajně náhodou potkal s bývalým poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Piráti tak požadovali Blažkovu rezignaci.

Podle Fialy mělo Blažkovo chování dopad na důvěru nejen jeho osobnosti, ale i ODS a vlády. "Neuvědomil si všechny souvislosti, i symbolické, které ta věc má. Ano, byla to politická chyba," zhodnotil. 

"Mně vadilo, že k té situaci došlo. Já chápu, že pan ministr potkal pana Nejedlého, kterého zná od mládí, v restauraci, ale že nevyhodnotil to, že si s ním nemá sednout ke stolu a nemá s ním sedět několik hodin. To je prostě politická chyba. Pan ministr Blažek to ví," uvedl.

"Vím, že důvěra je otřesena, současně i já v sobě musím zvažovat všechny ty aspekty situace a nechovat se nespravedlivě. Znovu opakuji, že kdyby se jednalo o pracovní schůzku a pan Blažek se s panem Nejedlým potkal vědomě, pak není o čem mluvit. To, že k tomu došlo náhodně, to je jiná situace," dodal.

Blažkovu výměnu ale neplánuje. Aktuálně tak nemá v plánu provádět změny ve vedení ministerstev. Nevyloučil ale, že k některým změnám během vlády ještě dojde.

Související obsah

​Legalizace omamných látek

Občanskou demokratickou stranou v poslední době zamávala i takzvaná "kauza bílý prášek" brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Ta rozdmýchala debatu o tom, zda by se v Česku měly legalizovat omamné látky.

"Já pro to určitě nejsem," řekl jasně Fiala. Na místě je prý ale debata o legalizaci konopí. "Určitě nikdo nechce, abychom například postihovali manžele seniory, kteří si na zahrádce pěstují konopí a pak ho užívají pro svou potřebu," vysvětlil.

Bavit se ale o tom, jak by měl regulovaný trh s konopím vypadat, je otázka na experty. "Máme na to skupinu, která pod vedením národního protidrogového koordinátora pracuje, a věřím, že se dostaneme i k nějakému politickému rozhodování," dodal.

Související obsah

​Volby do Evropského parlamentu

V červnu příštího roku čekají Českou republiku volby do Evropského parlamentu. Zda do nich koalice SPOLU půjde znovu společně, je ale otázkou. "To je diskuze, kterou nějakou dobu vedeme a postupně se dostáváme k nějakému závěru. Ten vám neřeknu, protože jsme se na něm ještě nedomluvili," uvedl premiér.

Vytvoření koalice byl podle něj ale dobrý tah. "Je to dobrý projekt, předpokládám, že spolu půjdeme do dalších parlamentních voleb. Už teď pracujeme na tom, abychom v řadě krajů vytvořili kandidátku na principu koalice SPOLU pro krajské volby," dodal.

Situace ohledně evropských voleb je ale podle něj jiná. "Naši partneři TOP 09 a KDU-ČSL jsou v jiné evropské frakci, než je ODS," vysvětlil premiér. "A není to jen tak náhodou. ODS zakládala spolu s britskými konzervativci frakci evropských konzervativců a reformistů. Jsme s ní v mnoha směrech spojeni," dodal.

Právě rozdílné frakce jsou prý něco, co komplikuje přirozený pocit, že má jít koalice do voleb spolu. "Debatu vedeme, nechceme také mást voliče," dodal premiér. Sám by tomu byl ale nakloněn. "Já preferuji koalici SPOLU, ale poslouchám pečlivě argumenty, které říkají: pojďme zvlášť," dodal.

Fiala se znovu pokusí obhájit post předsedy strany. "Budu chtít obhájit pozici předsedy ODS. Myslím, že je to i logické, jsem-li předsedou vlády, tak je správné, abych pokračoval i v čele ODS," dodal.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz