Domácí

Za dovolenou utratíme nejmíň z EU. Češi zůstávají paštikáři Evropy, říká ekonom

Za dovolenou utratíme nejmíň z EU. Češi zůstávají paštikáři Evropy, říká ekonom
Dovolená | Zdroj: TV Nova

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil nejnovější data k tomu, kolik dají obyvatelé členských zemí za dovolenou. A Češi jsou největšími šetřílky. Ročně sice za dovolenou neutratí málo, nicméně si vybírají ty nejlevnější pobyty a radši jedou na dovolenou častěji.

Češi za rok 2021 utratili podle Eurostatu za dovolené celkově 3,6 miliardy eur, Slováci 1,4 miliardy eur. V roce 2021 se kurz eura podle ČNB pohyboval kolem 25 korun, při přepočtu to tak dělá asi 90 miliard v Česku a 35 miliard na Slovensku. Obyvatel České republiky je sice asi dvojnásobek co Slovenska, nicméně Češi za dovolené utratí asi 2,5krát tolik. Jenomže Slováci si na dovolené více užívají. Při přepočtu za jednu noc dovolené utratí 55 eur (1 375 korun), zatímco Češi 32 eur (800 korun).

Poláků je asi 38 milionů, za dovolené v roce 2021 utratili 10,7 miliardy eur (267,5 miliardy korun). Při přepočtu na obyvatele je to opět méně než v Česku, ovšem za jednu noc dovolené dají 37 eur (925 korun).

Cena dovolené
Kolik dají obyvatelé členských států EU průměrně za jednu noc dovolené (2021) | Zdroj: Eurostat/TN.cz

​​Nejdražší dovolené, tedy kolik v průměru zaplatí za jednu noc, si z Evropské unie užívají Rakušané, a to 125 eur (3 125 korun). Za nimi jsou Lucemburčané se 115 eury (2 875 korun) a Malťané se 106 eury (2 650 korun). Po Češích jsou největší šetřílkové Řekové, kteří za jednu noc zaplatí 33 eur (825 korun), a již zmínění Poláci s 37 eury (925 korun).

V grafu níže je také srovnání, kolik zaplatí obyvatelé členských zemí za dovolenou, a Češi jsou opět na chvostu. Z toho plyne, že Češi volí raději levnější, ale častější dovolené.

Cena dovolené
Kolik dají obyvatelé členských států EU průměrně za celou dovolenou (2021) | Zdroj: Eurostat/TN.cz

Přestaňme být paštikáři, vyzývá ekonom

"Ono je to naše poslední místo už docela dlouhodobé. Za posledních deset let, kdy Eurostat statistiky sbírá, jsme se na spodku většinou střídali s Řeky. Byť tedy na začátku, třeba ještě v roce 2013, jsme byli až pátí od konce, a právě třeba chudší Rumuni a Bulhaři byli skutečně pod námi, jak bychom očekávali," okomentoval datový analytik společnosti Datarun a ekonom Petr Bartoň ve svém podcastu SníDaně Bartoně.

Bartoň se dále zamýšlí nad otázkou, zda to může být způsobeno tím, že se Česko nachází geograficky uprostřed Evropy, a tím pádem to máme všude alespoň po Evropě blíž. "Jenom v tom to být nemůže. Rakušáci utratí na cestách nejvíc, když trumfují i trochu speciální Lucemburčany, a Rakousko je podobným srdcem Evropy jako Česko," míní Bartoň. 

"A navíc u dopravy dnes již neplatí, že hlavním nákladem je palivo a že tak nutně kratší cesta musí být levnější. V dopravě platíme zejména 'fixní částky' pronájmu dopravního prostředku, většinou včetně jeho obsluhy. A tak nám poloha v srdci Evropy tolik nepomůže," dodal analytik.

Výsledek je tak jasný. "Češi bohužel zůstávají paštikáři Evropy. Řízky na cestu a paštiku do kufru aspoň jako železnou rezervu. Ano, loni jsme kvůli inflaci zchudli. Proti některým více, proti některým méně. Ale dlouhodobě bohatneme a před covidem jsme bohatli jedním z nejvyšších temp v Unii," shrnul Bartoň.

"A tak pokud i vy se teď v posledních teplých dnech léta ještě někam chystáte, přispějte i vy ještě více než jindy k postupnému odpaštikovávání Čechů," vyzval veřejnost.

Související obsah

Dovolená doma, nebo v zahraničí? Asi půl na půl

Češi v roce 2021 trávili podle Eurostatu více dovolených v Česku, nicméně poměr domácích a zahraničních dovolených je asi 54 ku 46 procentům. Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v různých hromadných ubytovacích zařízeních v tuzemsku se v tom roce ubytovalo celkem 11,4 milionu turistů, z toho 8,8 milionu tvořili domácí hosté.

Cena dovolené
Poměr útraty za dovolenou doma a v zahraničí u obyvatel EU (2021) | Zdroj: Eurostat/TN.cz

​"To je o 9,6 procenta více než v roce 2020. Počet přenocování domácí klientely se zvýšil o 5,9 procenta. Naopak ubytovaných cizinců v Česku znovu ubylo. Počet příjezdů ze zahraničí klesl na 2,6 milionu, to je o 7,6 procenta, a počty přenocování se snížily o 11,4 procenta na 6,5 milionu nocí," shrnul ČSÚ.

Návrat do práce po dovolené může být stresující. Odborníci poradili, co dělat (7/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz