Zahraničí

Čeští záchranáři zatím do Maroka pomáhat nepoletí, nepřišlo pozvání

Zemětřesení o síle 6,8 magnituda, které udeřilo v pátek pozdě večer jihozápadně od města Marrákeš, si podle posledních údajů vyžádalo více než 2 800 obětí a přes 2 500 zraněných. Celý svět včetně Česka nabízí Maroku pomoc, aby se v závodě o čas podařilo z trosek zřícených domů zachránit co nejvíce přeživších. Záchranný USAR tým však stále zůstává v Česku v pohotovosti, během odpoledne nedostal oficiální pozvání z marocké strany a vyslání záchranářů se prozatím muselo zrušit.

V pondělí večer vzrostl počet obětí zemětřesení v Maroku na 2 862, píše agentura Reuters. Počet zraněných se mezitím vyšplhal na 2 562. Navzdory rozsahu škod záchranáři stále doufají, že najdou další přeživší.

Rabat v neděli oznámil, že přijal nabídky pomoci od čtyř států, přičemž pomoc nabídla řada dalších zemí včetně České republiky. Marocké ministerstvo vnitra uvedlo, že úřady zatím kladně odpověděly na nabídky Španělska, Velké Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů, které nabídly vyslání pátracích a záchranných týmů. Za všechny další nabídky marocký král poděkoval s tím, že nechce při obtížných záchranných akcích v horách způsobit chaos v koordinaci. 

Přestože je český USAR (Urban Search and Rescue) tým, který se specializuje na záchranné práce v sutinách, připravený a může kdykoliv odletět pomáhat, dosud jeho nasazení neschválila marocká strana. "Vzhledem k faktu, že Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu, s jeho vysláním v současné době, respektive v pondělí nepočítáme. Stále ale zůstáváme v pohotovosti," sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová. 

Do země, která po ničivém zemětřesení hlásí víc než dva a půl tisíce obětí a další tisíce lidí uvězněných v sutinách, je ale dál Česko připravené poskytnout i humanitární pomoc. "Marocké orgány podle prohlášení místního ministerstva vnitra stále provádějí posouzení potřeb na místě," řekla. 

Související obsah

Podle českého velvyslance v Maroku Ladislava Škeříka jsou problémem pro nasazení záchranářů zasypané cesty do oblastí vysoko v horách. "Nejpostiženější nejsou velká města, tam se zřítily jen malé budovy z hlíny a vše se tam daří zvládat, nejhorší je to v horách. Problém je, že se sesuvem domů se sesouvaly i skály, hory a jsou zasypány silnice a přístupové cesty k těmto odlehlým vesnicím," řekl pro TN Live s tím, že někde podle jeho informací spadly do údolí celé vesnice a k vyproštění se kvůli horským masivům nevejde mnoho lidí. 

Čeští záchranáři ale tvrdí, že by na místě byli schopni pomoct už nyní. "Samozřejmě je ta oblast zemětřesením poškozená, s tím se musí počítat. Marocké síly, ať už jsou to síly civilní ochrany, nebo také armády, pracují na zprůjezdnění těch cest. I s tím by teoreticky mohly pomoci další záchranné týmy," dodala Götzová v rozhovoru pro TN Live. 

O službu českého týmu podle ní projevila velkým zájem jedna z poškozených prefektur. "Není to komfortní situace. Je to o celé škále lidí, která se na vyslání USAR týmu podílí. Primárně je to samozřejmě o 70 lidech, co jsou v pohotovosti. Čekají jen na zavolání, aby mohli vyjet," dodala. Nabízenou pomoc zatím odložily i Francie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko nebo Itálie. 

Související obsah

Maroko dál vyčkává

Zahraniční týmy jsou podle marockého ministerstva v kontaktu s tamními orgány, aby koordinovaly své úsilí, a zatím byly přijaty pouze čtyři nabídky, protože "nedostatek koordinace by mohl být kontraproduktivní". Podle agentury AFP ministerstvo připouští, že v budoucnu mohou být přijaty další nabídky, pokud vyvstane jejich potřeba.

Prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francie je ochotna poskytnout pomoc "ve chvíli, kdy o ni Maroko požádá". Podle informací agentury AFP pomoc poslal i Katar, jehož letadlo odletělo z letecké základny Al Udeid u Dauhá v neděli večer.

Španělské ministerstvo obrany uvedlo, že do Maroka vyslalo 86 záchranářů a osm pátracích psů, jejichž úkolem je pomoc při hledání a záchraně přeživších po ničivém zemětřesení. "Pošleme vše, co bude potřeba, protože každý ví, že tyto první hodiny jsou klíčové, zejména pokud jsou lidé zasypáni pod sutinami," uvedla španělská ministryně obrany Margarita Roblesová ve veřejnoprávní televizi.

Související obsah

​Odlehlá vesnice Tafeghaghte, vzdálená 60 kilometrů od Marrákeše v provincii Al Haouz, byla kromě několika budov téměř celá zničena. Podle marocké veřejnoprávní televize bylo zemětřesením v Al Haouz, kde se nacházelo epicentrum, postiženo více než 18 000 rodin a úřady zde evidují více než 1 300 mrtvých.

Ministerstvo školství oznámilo, že vyučování v nejhůře postižených vesnicích Al Haouz bylo pozastaveno a školy budou od pondělí zavřeny. Mnoho lidí v neděli spěchalo do nemocnic v Marrákeši, aby darovali krev na pomoc zraněným. Červený kříž varoval, že náprava škod způsobených zemětřesením může trvat roky.

Maroko požádalo ČR o pomoc s následky zemětřesení. Hasiči vyšlou USAR tým:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz