Zajímavosti

Kartáček do koupelny nepatří, protestuje zubař. Lidem hrozí velké riziko

Kartáček do koupelny nepatří, protestuje zubař. Lidem hrozí velké riziko
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Zubní kartáček v koupelně. U většiny lidí jde o naprostou klasiku. Podle britského zubaře je to však nechutná záležitost, alespoň ve chvíli, kdy se nedodržuje několik zásad. Na kartáčku se totiž mohou usazovat nečistoty, dokonce i bakterie a částečky výkalů.

Asi většina lidí si nechává kartáček na umyvadle v koupelně. Ač se to mnohým může zdát logické, podle zubaře a ředitele zubní kliniky Payala Bhally jde o velmi nehygienickou záležitost. "Pokud lidé nechávají zubní kartáček v koupelně, mohou ho tím vystavovat nečistotám. Míra rizika se samozřejmě liší podle konkrétního prostředí koupelny a jejího uzpůsobení," vysvětlil portálu Mirror zubař.

Nejhorší varianta prý nastává ve chvíli, kdy mají lidé v koupelně záchod. "Když toaletu splachujete, a to zejména s nesklopeným prkénkem, šíří se po celé místnosti malé kapičky vody obsahující bakterie a jiné mikroorganismy. Ty se následně mohou usazovat na povrchu různých věcí, včetně zubního kartáčku, což vede k jeho kontaminaci," popsal Bhalla.

Související obsah

Člověk by si pak mohl čistit zuby kartáčkem od výkalů. "Je možné, že se tak na kartáčku mohou usadit i částice vaší stolice. Splachováním se uvolňují malé kapičky vody do vzduchu, které mohou obsahovat fekální bakterie a jiné mikroorganismy. Když koupelnu využívá více lidí, může dokonce docházet ke křížové kontaminaci," zdůraznil zubní lékař.

Podle něj také vadí, že v koupelnách bývá vlhké prostředí. Pokud se tedy na kartáček dostanou bakterie, ještě se na něm množí. "Vlhkost podporuje i růst plísní na kartáčku," varoval podle britského listu Daily Mail lékař.

Související obsah

Přesto je možné v koupelně kartáček skladovat, lidé by však měli dodržovat několik pravidel, aby riziko kontaminace minimalizovali. "Je nutné kartáček před použitím opláchnout, nechávat ho ve svislé poloze, používat na něj kryt a hlavně u splachování záchodu sklápět prkénko," zdůraznil zubař.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz