Domácí

Poslanci schválili novelu zákoníku práce včetně přesčasů lékařů

Poslanci v úterý pozdě večer schválili novelu zákoníku práce, která například upravuje náhradu nákladů pro lidi pracující z domova, ale také přesčasy lékařů. Před kontroverzní změnou varovala například lékařská komora. Ještě předtím poslanci schválili novelu zákona o dráhách, která umožňuje přerušení provozuschopnosti tratí. O programu schůze dolní komora jednala více než šest hodin. Ve středu budou zákonodárci pokračovat, řešit budou třeba žádosti o důchod přes internet.

Po více než šesti hodinách jednání poslanci schválili program úterní schůze, koaliční zákonodárci přehlasovali své kolegy z opozice. Hned v úvodu jednání si poslanci odhlasovali, že můžou jednat i po půlnoci, a to právě pro případ, že by zástupci opozice obstruovali. 

Program schůze schválili před devátou večer. Poté začali projednávat novelu zákona o dráhách, kterou vzápětí schválili. Těsně před 23. hodinou schůzi do rána přerušili, když přehlasovali Senát a schválili kontroverzní novelu zákoníku práce. 

Související obsah

Ta upravuje například přesčasy pro zdravotníky. Právě tato změna vyvolala v lékařských kruzích velký odpor. Zástupci České lékařské komory (ČLK) totiž začali hrozit, že nebudou přesčasy od 1. prosince sloužit, a někteří zvažují i podání výpovědí.

Před projednáváním si část lékařů stěžovala, že novela by umožnila zvýšit možnost přesčasů u zdravotníků až na 832 hodin ročně. U záchranářů by mohly přesčasy dosáhnout až jednoho tisíce hodin za rok. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka tomu neodpovídá platové ohodnocení. "Lékař po atestaci, který má pod sebou tým lidí, pracuje za tři stovky na hodinu, to je asi 230 korun čistého," řekl minulý týden pro televizi Nova s tím, že by si politici měli uvědomit, že "doktoři jsou taky lidi". 

Součástí novely zákoníku práce je i úprava práce z domova, tedy takzvaného home officu. Zákonný nárok na práci na dálku budou mít rodiče dětí do devíti let nebo těhotné ženy. Pokud zaměstnavatel nebude chtít tuto možnost práce umožnit, bude to muset odůvodnit. Dosud mohli zaměstnancům práci z domova nedovolit pouze na základě svého rozhodnutí.

Schůze pokračuje ve středu od devíti hodin, na programu je třetí čtení novely zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Její součástí je například on-line žádost o důchod.

Konsolidační balíček míří do třetího čtení. Poslanci se přeli desítky hodin (09/2023): 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz