Domácí

Přes Moravu se přehnaly silné bouřky. Ulicí se valily proudy vody, poškodily silnici

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Platilo od středečního odpoledne do čtvrtečních brzkých ranních hodin prakticky pro celou Moravu a Slezsko. Hrozily přívalové deště a silný vítr. Velmi silné bouřky se objevily na jihu Moravy a v Olomouckém kraji. Hasiči tam vyjížděli k desítkám případů, většinou k vytopeným sklepům.

​Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před bouřkami. Ta platila od středečních 14 hodin do čtvrtečních brzkých ranních hodin. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s úhrny přes 40 mm, během dne i nárazy větru kolem 20 m/s a kroupami do 2 cm," varovali meteorologové.

Bouřky podle nich měly zasáhnout takřka celou Moravu a Slezsko. Výstraha platila pro celý Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Zasaženy mají být také východní části kraje Pardubického, Jihočeského a Kraje Vysočina.

​Silné bouřky zasáhly nejdříve Olomoucký kraj, kam dorazily už kolem 14. hodiny. Na Prostějovsku se voda z polí prohnala obcí Dzbel. "Na místě je šest jednotek, které čistí těžkou technikou propustky, aby voda mohla odtéct. Začínají čerpat vodu ze sklepů. Situaci v okolí monitorujeme," uvedli hasiči. U Moravské Třebové pak silnici zasypaly kroupy. 

K večeru se silné bouřky objevily i na Jesenicku a Krnovsku. Na stanici Zlaté Hory spadlo 33,4 mm srážek za půl hodiny. Okolo deváté hodiny večerní se bouřky s přívalovými srážkami nad 30 mm za půl hodiny objevovaly zejména na Opavsku a Hlučínsku. Podle meteorologů bouřka pozvolna postupuje k východu.

Výstraha před bouřkami | Zdroj: ČHMÚ/TN.cz

Déšť zasáhl i Opavsko. "Od 20:40 do současné chvíle jsme řešili 37 událostí spojených s čerpáním vody, všechny v okrese Opava," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák krátce po desáté hodině večerní. "Neevidujeme žádné zranění ani výraznou škodu či komplikace při zásahu," dodali hasiči. 

Po silném dešti museli na Opavsku odklízet ze silnic nánosy bahna. Podívejte se na záběry z místa:

​​V Jihomoravském kraji udeřily bouřky v podvečer. "Od 16:30 do 19. hodiny evidujeme v souvislosti s bouřkami okolo tří desítek událostí. Nejvíce jich je na Boskovicku. Jedná se převážně o čerpání vody," uvedli tamní hasiči. Okolo půl jedenácté večer už hlásili více než 50 výjezdů, z toho více jak 30 zásahů bylo přímo v Boskovicích. Silnou průtrž mračen ale lidé zaznamenali také například na Znojemsku.

Přívalové deště zasáhly odpoledne i Prostějovsko. "Voda z pole zaplavila jednu z ulic a rodinné domy. Dle obyvatel zde teklo půl metru vody. Ta poškodila komunikaci za obcí, je částečně uzavřena," uvedli olomoučtí hasiči.

Ulice v Boskovicích byly pod vodou:

Související obsah

Na celé Moravě lze podle meteorologů lokálně očekávat přívalový déšť, který může přinést rozvodnění malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, vyschlých koryt nebo sklepů apod. Nárazy větru pak mohou lámat větve stromů.

Nebezpečí můžou představovat také kroupy a blesky. Meteorologové proto varují v odpoledních hodinách před pohybem venku. Na pozoru by se měli mít také řidiči a jízdě v bouřce případně uzpůsobit rychlost jízdy.

Na některých místech bouřky způsobily záplavy. Voda zatopila zahrady i ulice:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz