Zajímavosti

Maminku znervóznilo oko batolete. Lékaři holčičce odhalili rakovinu

Dítě v autě
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Britka u večeře na své jedenáctiměsíční dceři zpozorovala zvláštní příznak. Zdálo se jí, že má oko mírně zakalené. Raději proto vyhledala pomoc lékařů. Ti holčičce diagnostikovali rakovinu.

Danielle Priorovou před rokem podivný zákal připomínající bílý kroužek v oku její dcery Evie tak vyděsil, že si raději ihned domluvila schůzku s lékařem. Vyšetření v celkové anestezii u dívenky odhalilo takzvaný retinoblastom, což je zhoubný nádor sítnice. Ten byl už v tak pokročilém stádiu, že se rozšířil do tří čtvrtin jejího oka.

Matku diagnóza zdrtila. "Zlomilo mě to, nechtěla jsem s nikým mluvit, jen jsem to chtěla všechno zastavit. Než Evie skutečně diagnostikovali, mohli jsme doufat, že jde jen o nezhoubný nádor nebo o šedý zákal. Pak jsem se potřebovala alespoň dozvědět co nejvíc o léčbě," svěřila se portálu Mirror Danielle.

Související obsah

Od té doby podstoupila Evie šest kol chemoterapie, která se aplikuje přímo na zadní část oka. Přestože se stav dívky podařilo stabilizovat, brzy se rakovina vrátila. Rodiče se odmítli smířit s myšlenkou, že holčička o oko přijde, a tak se rozhodli léčbu obnovit. 

"Tato léčba má v jiných zemích dobrou úspěšnost a mnohdy to lidem zachránilo zrak. Snažili jsme se dceři jen pomoci. Nechceme, aby vyrůstala s takovým handicapem. Lidé mohou být hrozní, zvláště pokud ztratíte část těla, která je vizuálně tak zřejmá. Proto jsme to museli zkusit," vysvětlila podle deníku Sun Danielle.

Související obsah

Ulevilo se jí navíc po zjištění, že dceřin nádor není genetický, takže by se neměl dostat do jejího druhého oka. Postup rakoviny se následně lékařům zase podařil zastavit. "Jsme neustále jako na trní, že by se to mohlo vrátit. Je to jako tikající bomba," svěřila se matka.

Dívka má však šanci na normální život. "Budeme s ní muset chodit na kontroly až do její dospělosti. Doktoři mi ale řekli, že v budoucnu už by riziko nemoci mělo pominout. V podstatě, až oči přestanou růst, měly by už zůstat stabilní," dodala Danielle.

Naděje pro pacienty s rakovinou slinivky. Český vědec ji diagnostikoval z krve (5/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz