Domácí

Černý rok české archeologie. Zemřel další uznávaný profesor

Černý rok české archeologie. Zemřel další uznávaný profesor
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Česká archeologie oplakává předního českého orientalistu a specialistu na raný středověk a monasticismus Petr Charváta. 74letý profesor o víkendu podlehl těžké nemoci. Jedná se o druhého významného českého archeologa, který toto léto zemřel.

"Vážení kolegové a přátelé archeologie a historie, černý rok české archeologie bohužel pokračuje. Zemřel Petr Charvát, přední český orientalista, specialista na raný středověk a monasticismus, nesmírně skromný a vlídný člověk, učitel, přítel," oznámil na facebooku archeolog Karel Nováček.

Zprávu o smrti významného profesora potvrdil i mluvčí Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Balada. O víkendu přední český historik podlehl vážné nemoci, se kterou dlouhodobě bojoval.

Charvát se dříve zúčastnil archeologického výzkumu v Egyptě. Působil v Archeologickém ústavu Československé akademie věd a po revoluci v Orientálním ústavu Akademie věd ČR v Praze. Přednášel na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni i na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. 

Související obsah

Charvát se zabýval zejména dějinami jihozápadní Asie. Psal ale i o východnějších státech a občas i o českých zemích.

Jedná se o druhého významného profesora, o kterého česká archeologie toto léto přišla. V srpnu zemřel historik, archeolog a medievista Petr Sommer.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz