Zahraničí

Prezident Petr Pavel promluvil před OSN. Kritizoval ruskou agresi vůči Ukrajině a vyzval k nastolení míru

Jeden z nejdůležitějších projevů v kariéře. Tak jej označil prezident Petr Pavel před svým vystoupením na všeobecné rozpravě jednání 78. Valného shromáždění OSN. Jeho hlavním tématem bylo odsouzení ruské agrese a volání po pokračování podpory Ukrajiny.

V úvodu svého projevu Petr Pavel prohlásil, že fórum OSN má velkou odpovědnost za budoucí podobu lidstva, a svůj projev využil k představení své vize, jak by mohly národy a občané společně existovat a spolupracovat na globální úrovni. Česko podle jeho slov chce na této úrovni hrát aktivní a odpovědnou roli.

Prezident ve svém vystoupení odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, kterou označil za hrubé porušení základních principů OSN. Ruská invaze podle něj představuje jasné porušení Charty OSN a mezinárodního práva.

Související obsah

"Má země má zkušenost s válkami a intervencemi, včetně desítky let dlouhé vojenské okupace ze strany Moskvy. To nás naučilo, co znamená, když je 'právo na straně silnějšího'," řekl prezident Pavel s tím, že válečné hrůzy podle jeho slov musí skončit a Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny. Vedoucí představitelé Ruska navíc musí za zločinnou agresi nést odpovědnost.

"Česko bude Ukrajinu v její oprávněné obraně podporovat tak dlouho, jak bude potřeba. Od prvního dne stojíme na straně Ukrajiny a poskytujeme obráncům zbraně a munici," uvedl dále prezident České republiky v projevu, jehož ústředním tématem byla ruská agrese a podpora válkou zničené Ukrajiny. Její obnova by podle něj mohla být největším rekonstrukčním počinem v novodobé historii. Připomněl, že Česká republika co do poměru k počtu obyvatel přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků, převážně žen a dětí. 

Rovněž se vyslovil pro nastolení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině, který musí být založený na podmínkách napadeného, nikoliv na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených dobyvatelem.

V závěru svého proslovu zmínil bezpečnostní, humanitární a politickou krizi v oblasti Sahelu, zvyšující se napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem i znepokojivý trend na poli vývoje jaderných a mezikontinentálních balistických raket Severní Koreou.

Projev prezidenta Petra Pavla se mimo jiné týkal i současné bezpečnostní situace v Evropě. Ta bude rovněž tématem středečního jednání Rady bezpečnosti. Naše delegace už potvrdila, že Petr Pavel tam s dalším projevem vystoupí i přesto, že ČR není jejím členem. Tím by se ale v budoucnu Česko stát chtělo.

​OSN vznikla před téměř osmdesáti lety. Od té doby se pokouší přispívat k mezinárodnímu rozvoji, zajišťovat ochranu lidských práv, ale hlavně se snaží zabránit válečným konfliktům.

"Na jednu stranu můžeme hovořit o úspěchu, protože se podařilo dosáhnout toho, že nedošlo k celosvětovému válečnému konfliktu. Na druhou stranu během těch desetiletí tu byla celá řada menších konfliktů a tady se jim nepodařilo zabránit," vysvětluje odborník na mezinárodní právo Pavel Šturma.

Válce se nepodařilo předejít v Koreji, bývalé Jugoslávii, Iráku ani při ruské invazi do Gruzie. Lidé umírali i při genocidě ve Rwandě. V současnosti je OSN krátká i na zastavení ruské agrese na Ukrajině.

Na celý projev prezidenta Pavla na Valném shromáždění OSN v originálním znění se můžete podívat zde:

hor, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz