Povodňová situace v Česku se stále neuklidnila. Na řadě řek platí druhý povodňový stupeň, tedy stav pohotovosti. Nejhorší situace je aktuálně na Vltavě v Českém Krumlově a na dolním toku Labe v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně, kde hladiny řek dosahují povodňového ohrožení. Desítky stanic po celé republice hlásí alespoň první povodňový stupeň. ČHMÚ během dne několikrát zpřísnil výstrahu před povodněmi, ale i před vydatným deštěm, větrem a náledím.
Rozvodněné řeky stále ohrožují Česko. Už třetím dnem hrozí na řadě míst záplavy kvůli řekám, kterými protéká mnohem více vody, než je obvyklé. Důvodem jsou především vydatné deště na horách, zejména na Šumavě, které nyní stékají do nížin.
Zdaleka nejhorší situace panuje na našich nejdelších vodních tocích Vltavě a Labi. Na jihu Čech v Českém Krumlově dosahuje hladina Vltavy 223 centimetrů, což je o 38 centimetrů výše, než je hranice pro povodňovou bdělost. Třetí stupeň povodňové aktivity tam hydrometeorologové vyhlásili už ve středu v 17 hodin, od té doby hladina neklesla.
Hned na několika místech platí třetí stupeň povodňové aktivity také na Labi. V Pardubickém kraji v Němčicích a v Ústeckém kraji v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Aktuálně hydrometeorologové z ČHMÚ evidují na českých řekách 64 míst, kde hladiny dosahují některého ze stupňů povodňové aktivity.
Důvodem velkého rozvodnění řeky je i zásah Povodí Vltavy, které cíleně vypouští lipenskou přehradu. Každou sekundu z ní vypouští 90 kubíků vody. Podle oznámení českokrumlovské radnice mělo vypouštění trvat až do čtvrteční 7. hodiny ráno, na pokles hladiny se však stále čeká.
Kvůli tomu je Vltava výrazně rozvodněná i u Vyššího Brodu, kde řeka dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se i tam vodní hladina pohybuje okolo 220 centimetrů, do stavu ohrožení ale stále ještě zbývá 40centimetrová rezerva.
ČHMÚ kvůli povodním ve čtvrtek zpřísnil výstrahu. Na Děčínsku a Ústecku v Ústeckém kraji platí od čtvrtečních 18 hodin večer až do odvolání výstraha před třetím stupněm povodňového ohrožení. Hladina Labe v těchto místech ještě před polednem dosáhla více než pět metrů.
Platí také výstraha před vydatným deštěm v Libereckém (Jilemnice, Tanvald) a Královéhradeckém kraji (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí). Velmi vydatný déšť potom hrozí v Jihočeském (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk) a Plzeňském kraji (Domažlice, Klatovy, Sušice). Výstraha platí až do čtvrteční 22. hodiny.
Součástí výstrahy je i varování před náledím, která potrvá až do páteční šesté hodiny ráno. To platí pro Liberecký (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod) a Královéhradecký kraj (Broumov, Náchod, Trutnov, Vrchlabí).
Vltava není jedinou řekou, která stále hrozí vylitím z břehů. Na druhém stupni je například Ohře u Skalky nebo Svratka v Brně. Velmi zasažené jsou východní Čechy, do nichž stéká voda z Krkonoš a Orlických hor. Ve Zlíči je na druhém stupni Úpa, v Orlickém Záhoří Divoká Orlice, v Týništi nad Orlicí Orlice a v Novém Bydžově Cidlina.
Na pytlování nemám kapacity, s Povodím Vltavy jsem v kontaktu, řekl starosta Vyššího Brodu:
Velká voda způsobila problémy i na východě Čech:
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz