Z okolí ukrajinského města Avdijivka, které před několika dny dobyla ruská armáda, prchají desítky seniorů. Mnozí z nich se podle svědků jen stěží hýbou. S jejich evakuací pomáhá charita.
Ruská armáda ovládá východoukrajinskou Avdijivku už několik dní. V okolí města ale stále přežívají stovky civilistů, kteří se snaží dostat pryč. Situace je kritická, protože jde hlavně o starší obyvatele. Útočiště chtějí najít v bezpečnějších regionech.
Jedním z nich je i Anatolij, který svůj domov opustil jen s několika taškami. "Jediné, na čem záleží, je můj život. Nic víc nepotřebuju. Chci jen zůstat naživu," prohlásil.
Avdijivka:
Avdijivka byla po Bachmutu klíčovým místem fronty a v poslední době vzdorovala zvlášť intenzivním útokům. Bachmut Rusové dobyli po dlouhých a krvavých bojích v květnu minulého roku.
Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua se dobytí Avdijivky zapíše do ruských učebnic historie. Podle Šojgua byla operace efektivní s minimálními ztrátami. Pochlubil se tím i svému vůdci Putinovi.
"Byla to vlastně pevnost, ten opevněný areál vznikal v průběhu devíti let. Budovaly se tam podzemní chodby, betonové konstrukce. To, že jsme nepřítele přesto zlomili, je obrovský úspěch," pronesl Šojgu.
Podle některých zdrojů je to ale trochu jinak. Bývalý ruský voják Andrej Morozov na sociální síti Telegram zveřejnil informaci o tom, že v bojích o Avdijivku zemřelo nejméně 16 tisíc ruských vojáků. Příspěvek smazal a poté podle ruské policie spáchal sebevraždu.
Pokud jsou údaje o 16 tisících mrtvých vojácích pravdivé, znamenalo by to, že ruská armáda ztratila v pětiměsíční bitvě víc lidí než ta sovětská během války v Afghánistánu v 80. letech minulého století. Během deseti let tam zemřelo 14 tisíc sovětských vojáků.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz