Francouzským městem La Grande-Motte otřásl v sobotu výbuch. Před tamní synagogou byla podle francouzských médií zapálena nejméně dvě auta, z nichž jedno obsahovalo plynovou láhev. Výbuch a požár zničil několik aut a zranil policistu. Podle ministra vnitra šlo o kriminální čin.
Před budovou synagogy Beth Yacov ve francouzském letovisku La Grande-Motte byla zapálena nejméně dvě auta, z nichž jedno obsahovalo plynovou láhev, píše web RTL. Podle starosty města Stéphana Rossignola výbuch zranil jednoho z městských policistů, který skončil v nemocnici.
Incident se podle webu Actu odehrál kolem půl deváté ráno. Na místo okamžitě vyjeli hasiči, policisté i městská policie. Starosta města uvedl, že městský kamerový systém zachytil krátce před explozí osobu, jak zapaluje vozidla.
Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina se jednalo o kriminální čin. "Pokus o zapálení synagogy v La Grande-Motte dnes ráno byl jednoznačně trestný čin. Chci ujistit naše židovské spoluobčany a město o své plné podpoře," napsal na síť X.
"Na žádost prezidenta Emmanuela Macrona jsme zmobilizovali všechny prostředky, abychom nalezli pachatele," zdůraznil Darmanin, který by měl na místo dorazit během několika hodin.
Policie případ řeší jako pokus o žhářství. Exploze zasáhla i synagogu. Když na místo dorazili hasiči, v plamenech byly kromě dvou zaparkovaných vozidel také dveře synagogy.
Litvínov děsí nevybuchlá puma. Podívejte se na reportáž TV Nova (08/2024):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz