V souvislosti s americkými volbami už dříve analytici očekávali zásadnější změny v případě zvolení Donalda Trumpa. Podle ekonomů to může přinést zdražování a ochlazení ekonomiky. Změny musí ale Evropa očekávat i v obraně a mezinárodních vztazích.
Celý svět s napětím sleduje Spojené státy. Volba prezidenta totiž bude mít s největší pravděpodobností zásadní vliv na další vývoj geopolitické situace. Podle expertů ale výsledek pocítí i lidé v Česku na svých peněženkách.
Zatímco Harrisová se profilovala spíše jako zastánce otevřené obchodní spolupráce, Trump už dříve oznámil svůj plán na zavedení 20% cel na všechny zahraniční země a 60% cel na Čínu. "To pravděpodobně způsobí celní války. 20% cla na všechno, to se dotkne úplně každého," řekl pro TN.cz ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
"Veškeré sektory, které mají jakýkoliv kontakt se Spojenými státy, budou zasaženy. Čína si to taky nenechá líbit a ona bude recipročně zdaňovat Spojené státy a potenciálně i nás. To bude zasahovat do všech oblastí života, nenajdete sektor, kterého by se to netýkalo," dodal. Přineslo by to podle něj zdražování ve všech oblastech a ochlazení ekonomiky.
"[Cla] by krátkodobě pomohla některým americkým dělníkům, ale ublížila všem americkým spotřebitelům. Ve druhém období by už Trumpovi nešlo o znovuzvolení dělnictvem, ale o zápis do historie, proto by je téměř jistě nezavedl," myslí si ovšem datový analytik společnosti DataRun Petr Bartoň.
"Pokud by Donalda Trumpa podpořil republikánský Kongres a došlo by k dalšímu snížení daní, pravděpodobně by se zvýšily úrokové sazby nejen ve Spojených státech, ale také v celé Evropě a třeba i u nás. Takže efektem by byly vyšší úrokové sazby, například i u hypoték," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák pro TN Live.
"Za nejvíce rizikový z pohledu české měny považujeme i nadále scénář vítězství Donalda Trumpa a úplné ovládnutí Kongresu ze strany republikánů. V takovém případě by hrozil nejrychlejší nárůst amerického veřejného zadlužení i obchodních cel promítající se do výraznějších inflačních tlaků v USA. A ty by byly důvodem pro vyšší dolarové sazby, které zpětně mohou mít negativní dopad na veškeré rozvíjející se trhy včetně středoevropských měn," dodal ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Dražší hypotéky, slabá koruna, inflace a zpomalená ekonomika by tak nevěstily pro české hospodářství nic dobrého. "Realistické jsou odhady, že by to znamenalo [pokles o] jedno procento HDP. To je hodně, to by v podstatě smazalo celý jeden rok růstu," popsal Hradil.
Prostor k alespoň zdánlivě pozitivním efektům Trumpova prezidentství je u energií a ropného průmyslu. "Pravděpodobně bude nakloněn fosilnímu průmyslu, ať už je to plyn, nebo ropa. V krátkodobém horizontu by to mohlo způsobit levnější ceny benzínu, nafty nebo plynu," vysvětlil Hradil, dodal však, že efekt bude znatelnější v USA, což sníží konkurenceschopnost Evropy.
"Pokud bude mít USA prezidenta (Trumpa, pozn. red.), trhy očekávají nižší firemní daně, nižší cenu ropy a vyšší růst burzy. To by v Česku zlevnilo některé energie, ale přetáhlo světové investory spíše do USA," potvrdil Bartoň.
"Ty volby jsou zcela zásadní, a to jak pro Spojené státy, tak i pro Evropu. Dopady těch voleb pocítíme nakonec asi i my, protože například Donald Trump se netají tím, že by rád zavedl vysoká cla na dovozy z Evropské unie, což pro země jako Česko může mít samozřejmě i ekonomické důsledky," doplnil pro TN Live bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Změna může přijít i v bezpečnostní situaci. "Netají se například tím, že chce ukončit podporu Ukrajině, což má dopady na bezpečnost v Evropě. A nemusím také zmiňovat to, že se zde opakovaně objevují spekulace, jestli náhodou by Donald Trump nechtěl vyvést Spojené státy ze Severoatlantické aliance, což by pro kolektivní obranu a bezpečnost v Evropě určitě bylo zcela zásadní," řekl Petříček.
"Obecně bude náš význam klesat, protože těžiště světa se přesouvá do Asie, k Číně. A Evropa je pro Washington méně důležitá," popsal analytik mezinárodních vztahů a bývalý diplomat Vladimír Votápek. Už současný prezident Joe Biden pozornost přesouval do Indo-Pacifiku a dá se očekávat, že v tom budou pokračovat i Trump nebo Harrisová.
"Já v tom nevidím pro Washington nebo Trumpa žádný benefit, proč by to měli udělat. On tím může vyhrožovat, může nás tím tlačit a upřímně řečeno, je to úplně legitimní požadavek," myslí si ale Votápek o spekulacích ohledně konce USA v NATO.
A nový prezident USA ovlivní i vztahy vrcholných politiků. Komplikovaný by mohl být třeba vztah prezidenta Petra Pavla s Trumpem. Pavel totiž exprezidenta ještě před svým zvolením označil za "odpudivou lidskou bytost".
"Tam jde o to, že když se rozhoduje třeba o vzájemných stycích, komunikaci do budoucna, tak to může zcela zásadně ovlivnit to, zda dotyční představitelé toho státu budou, nebo nebudou na nejvyšší úrovni přijati. To jsou často nuance a drobnosti, které o tom rozhodují," uvedl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM).
"Máme teď unikátní pozici. Nebylo plně rozhodnuto o výstavbě jaderné elektrárny (Dukovany, pozn. red.). Za jadernou elektrárnu se dá vyměnit i přijetí v Bílém domě, když na to přijde. Jsme taky jedním z frontových států, což nám dává určitou důležitost," doplňuje Votápek.
Podívejte se na celý rozhovor s Tomášem Petříčkem. Američané budou protestovat, očekává exministr (10/2024):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz