Tématem pořadu Naše Česko byly mobilní telefony, mobilní sítě a také mobilní technologie. Na to, jaká mají rizika a co od nich můžeme očekávat, odpovídal technický ředitel společnosti O2 Jan Hruška.
Když se mluví o starých mobilních telefonech, mnohé uživatele napadnou možná bezpečnostní rizika. Záleží ale na tom, zda máte zastaralý chytrý telefon, nebo takříkajíc "hloupý" telefon.
U zastaralých chytrých telefonů hrozí, že na ně časem přestanou chodit bezpečnostní záplaty a také aktualizace softwaru v telefonu. "Prostřednictvím aktualizací výrobce nejenom dodává nové funkcionality a vylepšení, aby telefon fungoval, ale zároveň takzvaně lepí bezpečnostní hrozby. Závisí to na modelu, závisí to na výrobci, ale bývá to tak tři až pět let podpory," řekl.
U starších, hlavně tlačítkových, telefonů bezpečnostní rizika až tolik nehrozí. Ty ovšem, pokud vůbec mají přístup na internet, tak se jedná třeba o 2G sítě, což uživatele značně limituje. Nemůže tak využívat výhod třeba 5G sítě. "Zároveň pokud se dostanete do oblastí a v budoucnosti třeba do míst, která nebudou pokrytá 2G, tak si nezavoláte," dodal.
Bezpečnostní rizika zahrnují škodlivý software. "Může z toho telefonu vytahovat data, která tam máte. To znamená třeba kontakty, může ale ovládat i funkce toho telefonu, třeba aplikace. To znamená, že může odesílat e-maily, může odesílat zprávy jakoby vaším jménem na vaše kontakty, a dokonce je možné z toho telefonu vést takzvaný DDoS útok. To znamená, že může zase na další adresy posílat nějaké dotazy nebo takzvané internetové requesty, kde potom zahltí třeba webovou stránku útokem třeba z milionů podobných telefonů, které se mu podařilo po celém světě takovým způsobem kompromitovat," vyjasnil Hruška.
Jenom v Česku se podle Hrušky jedná o statisíce telefonů, na které ročně přestanou přicházet bezpečnostní aktualizace. Jak ale Hruška poznamenal, někteří lidé mají k aktualizacím podezřívavý postoj. "Moje maminka se dokonce těch aktualizací bojí. Takže ona v ní má to riziko úplně obrácené. Ona to bere, jako že je pro ni riziko, když tam tu aktualizaci pustí. To je samozřejmě nesmysl," přiblížil.
Využívání dat každým rokem geometricky roste. "Množství dat, které se stahuje i odesílá, neustále roste. Tempo v mobilní sítě je zhruba 50% až 60% nárůst každý rok v průměru. To znamená, že pokud jste měsíčně spotřeboval 5 GB, tak ten další rok v průměru spotřebujete 8 GB," srovnal Hruška.
Hruška v rozhovoru také popsal, jak jsme na tom oproti zbytku Evropy, jak může vypadat budoucnost mobilních telefonů, a vyjádřil se i k dalším tématům. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz