Ve věku 79 let zemřel český zpěvák, kytarista a spisovatel Jaroslav Jeroným Neduha. Zakladatel kapel Extempore a Mezzanin se v 60. letech objevil i v několika filmových rolích.
Hudebník Jaroslav Jeroným Neduha, častěji známý jako známý jako J. J. Neduha, zemřel v pondělí 25. listopadu. Bylo mu 79 let. O jeho úmrtí informoval server Paměť národa.
Neduha se narodil 7. srpna 1945 v České Lípě, vyučil se zámečníkem a poté krátce studoval teologii. Tíhnul ale k umění a v Londýně ho přijali na grafickou školu. Jeho plány ovšem přerušila srpnová okupace. Následně si zahrál ve filmech Kulhavý ďábel Juraje Herze (1968) a Nevěsta (1970) Jiřího Suchého.
V roce 1974 založil skupinu Extempore, která se proslavila zejména rockovou operetou Milá čtyř viselců. S tou kapela vystoupila i v roce 1977 v rámci festivalu Pražské jazzové dny v Lucerně. Členové kapely se ale poté dostali do hledáčku StB. Neduha se kvůli tomu dokonce několikrát ukryl v bohnické psychiatrické léčebně. V roce 1980 spoluzaložil folkovou skupinu Mezzanin.
V 80. letech pracoval jako správce tenisových kurtů, skladník, míchal beton, vařil pivo nebo svařoval igelitové sáčky. V roce 1983 byl obviněn ze zneužívání nezletilých. Činu se ale nedopustil. Rozhodl se proto emigrovat do Rakouska. Ve Vídni založil vídeňské Extempore, vystupoval ve filmu i v televizi. Do Československa se vrátil krátce po revoluci.
Neduha se věnoval také psaní knih. Vydal například Antizpěvník nebo prózy To, co se sem nehodí a Boží mlýny.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz