APLIKACE TN.CZ
Domácí

Čeští vědci vyvinuli speciální vaky. Slovan Liberec i díky nim porazil Spartu

Vědci z Liberecké technické univerzity vyvinuli speciální zahřívací vaky. Mají pomoci profesionálním fotbalistům na střídačkách udržet nohy v teple během zápasu, podpořit jejich výkon a hlavně předcházet zraněním. V blízké budoucnosti bude vynález pomáhat i vozíčkářům.

Nápad na vyhřívaný vak se zrodil v hlavě dětského fotbalového trenéra před třemi lety. Trápilo ho, že zimou zkřehlí hráči se po střídání často zraní.

"Propojili jsme se s Katedrou hodnocení textilií a ta to s námi rok a půl vyvíjela," popsal. "Použili jsme nanovlákennou membránu a smart textilie v podobě vyhřívací destičky, celé se to dobíjí pomocí powerbanky," uvedl vedoucí katedry hodnocení textilií Roman Knížek.

Termovaky si v praxi vyzkoušeli jako první hráči Slovanu Liberec. "Drží to nohy hezky v teple," pochvaloval si obránce Jan Knapík. "Krásně to hřeje a jsme nachystaní hned do zápasu," přidal jeho spoluhráč Dominik Plechatý.

Související obsah

Díky tomuto novému zařízení měli hráči výborný komfort při vítězném sobotním utkání proti Spartě. "Měli jsme testování na dvou zápasech a je z toho šest bodů, takže naše vaky mluví za vše," uvedl Kozma.

Obsluha vaků je velmi jednoduchá. Každý má svůj vlastní zdroj energie a hřejí celý zápas. Termovak vědci nyní vyvíjejí a upravují tak, aby od příští zimy pomáhal také hendikepovaným lidem. "Ozvala se nám jedna maminka s holčičkou na vozíčku a proběhlo v lednu testování," prozradil Kozma. A o vaky už projevili zájem i zahraniční trenéři ze Švédska.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz