Prezident Donald Trump podepsal příkaz, kterým zavádí nová cla na dovoz zboží do Spojených států z desítek zemí, které mají s USA obchodní deficit. Sazby se pohybují v rozmezí od 10 do 41 procent.
Donald Trump oznámil nové celní sazby jen pár hodin před vypršením lhůty, kterou dal obchodním partnerům na uzavření dohod se Spojenými státy. "Slíbili jsme, že prezident bude jednat se zeměmi po celém světě o uzavření obchodních dohod šitých na míru podle výzev, kterým tyto země čelí, a podle toho, jak moc v minulosti okradly Spojené státy americké. A on to udělal. Z našich 18 hlavních obchodních partnerů uzavřely dohodu dvě třetiny z nich," sdělila mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Cla začnou platit 7. srpna, aby se celní úřady stihly technicky připravit. Opatření se týká 69 obchodních partnerů – konkrétně 68 zemí a Evropské unie sdružující 27 členských států.
Třeba EU se s Trumpem dohodla na 15% sazbě, která se dotkne i dovozu automobilů. U některých klíčových položek, jako jsou letadla nebo chemikálie, ale zůstane výjimka.
Nově oznámené sazby se odvíjejí od výše obchodního deficitu jednotlivých zemí vůči Spojeným státům. Například u dovozu z Jihoafrické republiky platí sazba 30 %, z Indie 25 %, z Tchaj-wanu 20 % a z Izraele 15 %. Švýcarské zboží podléhá clu ve výši 39 % a nejvyšší, 41%, sazbu uvalily USA na Sýrii.
Mexiko získalo výjimku a má dalších 90 dní na uzavření nové obchodní dohody se Spojenými státy. "Nakonec naše strategie fungovala. Strategie, která spočívala v zachování chladné hlavy, odvahy a neochvějné obraně našich principů," reagovala prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová.
Naopak Kanada čelí zvýšení cla – prezident Trump ho zvedl u většiny dováženého zboží z 25 na 35 procent.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz