Hodinový průměr koncentrací troposférického ozonu překročil ve středu v Praze a Středočeském kraji přijatelnou míru. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování a doporučuje lidem, aby se venku vyhnuli zvýšené fyzické zátěži.
ČHMÚ ve středu odpoledne vyhlásil ve Středočeském kraji a Praze smogovou situaci. "Alespoň na jedné ze stanic reprezentativních pro toto území překročil hodinový průměr koncentrací troposférického ozonu informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů/m3 a její překročení je na některé z reprezentativních stanic očekáváno i následující hodinu," upozornil.
Troposférický ozon je zdraví nebezpečný plyn, který se objevuje těsně nad zemským povrchem. Dráždí dýchací cesty, zvyšuje riziko astmatických záchvatů, podráždění očí i bolesti hlavy.
"Při pobytu venku v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti," vzkázal ČHMÚ. Smogová situace by měla být odvolána večer.
ČHMÚ vyhlásil smogovou situaci. Lidé by neměli jezdit auty se spalovacími motory (12/2024):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz