Parazit, který je schopný vyžrat lidský mozek, děsí Indii i Slovensko. V Indii zabil devítiletou holčičku, na Slovensku měli podezření, že zabil 11letého kluka.
Infekce, která člověku doslova sežere mozkovou tkáň, děsí svět. V Indii nyní zemřela teprve devítiletá holčička a ve vážném stavu je také tříměsíční kojenec a jeden další pacient. Úmrtí děvčátka potvrdily místní zdravotnické úřady, informuje list Times of India.
Dívka byla v nemocnici od středy 13. srpna. Měla vysokou horečku a její stav se rychle zhoršoval. Nakonec ji museli převézt na vládní lékařskou fakultu v okresním městě Kalikut.
Navzdory snahám lékařů zemřela. Následné testy potvrdily nákazu právě „mozkožravým“ parazitem, takzvanou amébou. Příznaky se objevují během několika dní a velmi rychle přecházejí do křečí, kómatu a smrti, píše britský deník The Independent.
Indické úřady se nyní snaží vystopovat konkrétní zdroj nákazy. „Když identifikujeme vodní plochu, prověříme lidi, kteří se v ní mohli koupat,“ vysvětlil představitel Agentury záchranné lékařské služby.
Podobný „mozkožrout“ letos vyděsil i Slovensko. Měl zabít 11letého kluka na koupališti ve Štúrovu. To se ale nepotvrdilo, jak jsme vás na TN.cz již informovali.
Tento nebezpečný parazit se vyskytuje v teplých sladkovodních jezerech, řekách a horkých pramenech. Může infikovat mozek a zničit mozkovou tkáň. Tyto infekce jsou velmi vzácné, ale téměř vždy smrtící, informuje český Národní zdravotnický informační portál.
V posledních letech se počet infekcí prudce zvýšil právě ve zmíněné indické lokalitě. V roce 2023 tam zaznamenali už 36 případů. Až do loňska každý známý případ v Indii skončil smrtí. Zlom nastal vloni v červenci, kdy 14letý chlapec jako první v zemi infekci přežil. Na celém světě je takových úspěšných případů jen 11.
Chlapec s mozkožravým parazitem zemřel. Nakazil se zřejmě na koupališti Štúrovo (6/2025):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz