APLIKACE TN.CZ
Domácí

V Praze vyroste nová nejvyšší budova Česka. Projekt s lodí schválili radní

Po více než 12 letech bude mít Česko novou nejvyšší budovu, a to přímo v hlavním městě. Výstavbu mrakodrapu, který by měl být vysoký 135 metrů, pražští radní podpořili. Součástí bude i revitalizace okolí, třeba parkoviště nebo pěší zóny. A ještě vyšší budovu plánují postavit v Ostravě.

Nejvyšší budova Česka by měla stát poblíž stanice metra Nové Butovice. Uvnitř by měly být byty, kanceláře i obchody.

Mrakodrap Top Tower má být vysoký 135 metrů. Tvořit ho bude hlavní budova, výrazná oranžová konstrukce připomínající vrak lodi a několik zahrad.

Je to loď, která se opírá o strukturu domu. Současně je to statický prvek budovy. Budou tam vzdušné zahrady protkávané vyhlídkami, protkávané různými zábavnými volnočasovými aktivitami,“ říká výtvarník David Černý.

Související obsah

Budovu bych ještě bral, ale nevím, proč tam musí být ten Titanic – to trošku přehnali,“ nelíbí se ale jednomu z respondentů ankety štábu TV Nova. A není sám.

Pražští radní už schválili potřebnou změnu územního plánu pro stavbu mrakodrapu. Nyní se k ní vyjádří ještě pražské zastupitelstvo. „Do dvou let by se mohlo začít stavět. Je to výhodné pro městskou část, je tam plnění asi 75 milionů. Zlepší se dostupnost, výtahy pro hendikepované,“ říká náměstek pražského primátora a radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za STAN).

Věříme, že stavbu v dohledné době zrealizujeme,“ uvedl předseda představenstva developerské společnosti Trigema, která za projektem stojí. I když v Česku postupně přibývají výškové budovy, na panorama amerického Manhattanu to u nás podle architektů nikdy nebude.

Nejvyšší budovy v Česku
Nejvyšší budovy v Česku | Zdroj: TV Nova

​„Výškové stavby jsou u nás poměrně ojedinělé, je to dáno hlavně územními plány. Tipnul bych si, že po celé České republice umožňují územní plány na stavbu deseti budov,“ uvedl architekt Peter Bednár.

Dosud se nejvyšší budovou v Česku pyšnili v Brně. Takzvaná AZ Tower měří 111 metrů. O dva metry méně má pražská City Tower na Pankráci, vedle které se tyčí i další dvě výškové stavby – City Empiria a V Tower, shodně vysoké 104 metrů.

sova, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz