APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Tajemný let ukrajinského letounu. Nejspíš vyzvedl zbraň, která Putina děsí

Tajemný let ukrajinského letounu. Nejspíš vyzvedl zbraň, která Putina děsí
An-124, ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Tento týden odstartoval z letiště v izraelském Tel Avivu ukrajinský nákladní letoun, který se přes Slovensko a Česko vydal do Německa. Na jeho palubě byla patrně pro Ukrajince naprosto zásadní zbraň.

Nad Českem a Slovenskem ve středu proletěl obří nákladní letoun Antonov An-124 ukrajinské státní letecké společnosti Antonov Airlines. Upozornila na to slovenská televize Markíza, podle níž měly být na jeho palubě zbraně pro Ukrajinu.

Dle dat z webu ADS-B Exchange letoun nad ránem odstartoval z letiště v Lipsku, kde má Antonov svou západoevropskou základnu, a zamířil do izraelského Tel Avivu, odkud se v odpoledních hodinách vrátil zpátky do Lipska.

V Izraeli si Ukrajinci pravděpodobně vyzvedli protivzdušné střely Patriot. Uvádí to například účet OSINTdefender na síti X, který se zabývá získáváním informací z otevřených zdrojů.

O tom, že má Kyjev tyto střely obdržet, mluvil minulý týden i přímo prezident Zelenskyj s tím, že část systémů dovezených z Izraele je již na Ukrajině v provozu. „Na podzim dostaneme další dva systémy Patriot. To je vše, co k tomu řeknu,“ cituje jej web Times of Israel.

Související obsah

Izraelská vláda ovšem popřela, že by protivzdušné rakety dodané na Ukrajinu patřily jí. Spekuluje se proto, že by mohlo jít o americké střely, které byly Izraeli pouze zapůjčeny. Je také možné, že jde skutečně o zbraně patřící Izraeli a tamní vláda to popírá ve snaze udržet si dobré vztahy s Moskvou.

Americkou firmou Raytheon vyráběné systémy MIM-104 Patriot patří od roku 2023 mezi důležité prvky ukrajinské protivzdušné obrany a prezident Zelenskyj o ně své spojence opakovaně žádá. Například podle CNN si zvládly poradit i s ruskými hypersonickými střelami Kinžal, které ruský prezident Vladimir Putin označoval za nezastavitelné.

Nedávné dodávky dalších baterií patriotů na Ukrajinu tak vyvolaly v Kremlu znepokojení. Ve stejný den, kdy Zelenskyj oznámil přijetí střel z Izraele, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle deníku Le Monde varoval, že pokud kterákoli země sestřelí objekty, které se stále nacházejí v ruském vzdušném prostoru, „bude toho velmi litovat“.

Politolog: Ukrajina má inovativní způsoby protivzdušné obrany. Může je naučit Západ (9/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz