APLIKACE TN.CZ
Domácí

Bývalý ředitel zoo o Bobkově konci: Nemám s ním žádné slitování, vzkázal

Petr Fejk a Miroslav Bobek
Petr Fejk a Miroslav Bobek | Zdroj: Profimedia (koláž TN.cz)

Pražskou zoo před pár dny otřásl skandál, který vyústil v rezignaci jejího dlouholetého ředitele Miroslava Bobka. Desítky bývalých i současných zaměstnanců si totiž stěžovaly na jeho chování. K situaci se ve středu odpoledne vyjádřil i bývalý ředitel Zoo Praha Petr Fejk.

K rezignaci současného ředitele pražské zoologické zahrady a k důvodům, které k tomu vedly, se na facebooku vyjádřil jeho předchůdce Petr Fejk, který v jejím čele stál mezi lety 1997 a 2009. „Myslím, že se stalo, co se muselo stát, a tím je to pro mě uzavřené. Žádných výsledků není možné dosahovat přes mrtvoly a pan Bobek se od práce snů odstřihl sám,“ uvedl.

Fejk Bobkovo chování a jednání s lidmi označil za odstrašující příklad vedení. „Motivoval své podřízené strachem a ničím nekorigovaným despotismem, který odnesly desítky kvalitních a nevinných lidí. Pokud se teď sám interpretuje jako oběť, nemám s ním žádné slitování. Oběti naopak ve velkém produkoval on sám,“ pokračoval.

Bývalý ředitel pražské zoo připomněl, že jeho nástupce zahradu přebíral ve vzorném stavu – Zoo Praha se tehdy řadila mezi deset nejlepších zoologických zahrad na světě. „S týmem, který by i bez něj šlapal jako hodinky,“ dodal.

Související obsah

​„Ve srovnání se šéfy jiných příspěvkových organizací pracoval od první chvíle v naprostém luxusu. Přesto se choval, jako by vstoupil do prostředí plného idiotů. Nadával, urážel, propouštěl, vládnul. A kdo se proti tomu ozval, stal se navždy nepřítelem zahrady. Bohužel tím negativně ovlivnil nejen poměry v Troji, ale i vztahy s jinými českými zoo nebo projekty na ochranu zvířat,“ popsal dále Fejk.

Bobkův nástupce je podle Fejka v nezáviděníhodné pozici. „Po 15 letech toxických metod tam musí být atmosféra jako v plynové komoře. A ta se odchodem jednoho člověka rozhodně nevyvětrá,“ poznamenal.

Související obsah

​„Jen zaměstnanci sami nejlépe vědí, co prožili a kdo si i pod tlakem zachoval přirozenou autoritu a tvář. A neměli by se bát si to mezi sebou vyříkat nahlas. Držím jim k tomu palce, protože víc dělat nemůžu a ani nechci,“ sdělil dále.

Fejk si v závěru svého prohlášení rýpnul i do Magistrátu hlavního města Prahy, který je zřizovatelem trojské zoo. „Doporučuju tlačit na zřizovatele, aby příští ředitelé už nikdy nemohli mít ambici být v zoo doživotně, a propadnout tak pocitu neomezené moci,“ uzavřel. Bobek svou rezignaci oznámil v úterý, skončí k 31. říjnu.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz