APLIKACE TN.CZ
Domácí

Přichází nová pravidla pro vstup do Schengenu. Česko je zavede jako první

Cestující, kteří míří ze třetích zemí do Evropy, čekají nová bezpečnostní opatření. Na letištích a hraničních přechodech si budou muset nechat naskenovat například otisky prstů. Česko systém zavádí mezi prvními.

V neděli odstartuje nový evropský projekt Systém vstupu/výstupu (EES). Jde o registr osob, které vstupují na území zemí schengenského prostoru. Mezi prvními evropskými státy, které jej zavádějí, je podle deníku Independent Česko.

Na hlavních mezinárodních letištích byla dokončena potřebná technická infrastruktura a průběžně probíhá školení personálu i policistů na letištích. Přípravy na spuštění systému probíhají v souladu s harmonogramem EU a systém bude spuštěn dne 12. října v 16:00,“ uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Od prvního dne Češi systém rozjedou spolu s Estonci a Lucemburčany. Členské země mají přitom čas na jeho plné zavedení až do 9. dubna příštího roku. „Systém představuje významný krok k modernizaci a zefektivnění našich hraničních kontrol a výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti na vnějších hranicích Evropské unie,“ vysvětluje jeho výhody ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

 „Registrace do systému EES bude povinná pro občany třetích zemí, kteří k nám přijíždějí na krátkodobé návštěvy, a to jak pro držitele krátkodobých víz, tak cestující bez vízové povinnosti,“ doplnila Malá.

Související obsah

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů systém zaznamenává biometrické údaje a informace o totožnosti a dokladech státních příslušníků třetích zemí překračujících hranice EU, stejně jako datum, čas a místo vstupu a odchodu.

Automaticky vypočítává délku oprávněného pobytu těchto příslušníků třetích zemí na území členských států. Na tomto základě pak vydává výstražná upozornění členským státům v případě uplynutí doby oprávněného pobytu,“ dodává úřad.

Na české občany se registrace v systému EES nevztahují a jeho spuštění se českých občanů nedotkne,“ zdůrazňuje pak v souvislosti s jeho zavedením ministerstvo vnitra.

„Co se týče ukrajinských uprchlíků a povinnosti registrovat se v systému EES, je nutné rozlišovat mezi těmi, kteří již jsou držiteli dočasné ochrany nebo jiného pobytového oprávnění, a těmi, kteří překračují vnější hranice EU poprvé. Zatímco na první zmíněnou skupinu se povinnost registrace v systému EES nevztahuje, pro druhou skupinu bude registrace povinná,“ doplnil za ministerstvo vnitra mluvčí Adam Rözler. 

Pražské letiště v říjnu změnilo podmínky kontrol cestujících. Uvolnilo pravidla pro tekutiny:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz