APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Severní Korea odhalila svou nejmocnější zbraň. Dostřelí až do Evropy

Severní Korea odhalila svou nejmocnější zbraň. Dostřelí až do Evropy
Kim Čong-un | Zdroj: AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/Profimedia

Severokorejský režim v pátek na vojenské přehlídce představil nové hypersonické zbraně, které jsou údajně schopné přeletět celý Tichý oceán až na americkou pevninu. Ačkoliv je severokorejští představitelé označují primárně jako hrozbu pro USA, dokázaly by bez problémů doletět i do Evropy.

V severokorejském Pchjongjangu se v pátek konala pompézní oslava 80. výročí vládnoucí Korejské strany práce. Při této příležitosti uspořádal vůdce Kim Čong-un vojenskou přehlídku. Na té předvedl nové zbraně, mezi nimi například raketu dlouhého doletu Hwasong-20, která je podle TRT World popisována jako „nejmocnější systém strategických jaderných zbraní“. 

Nová mezikontinentální balistická střela, která má údajně motor na tuhé palivo s vysokým tahem, by dostala americkou pevninu do dosahu Pchjongjangu, píše čínský web SCMP.

Související obsah

Mezikontinentální střela, která by zvládla nést i jadernou raketu, by tak bez problémů dolétla až do Evropy. Raketa zatím podle dostupných informací nebyla otestovaná, připravena k odpálení by ale mohla být už v nadcházejících týdnech.

Nová hypersonická raketa krátkého doletu, drony kamikadze s dlouhým doletem a mezikontinentální střely s plochou dráhou letu představují přímou hrozbu zejména pro americké letadlové lodě a vojenské základny,“ uvedl vedoucí výzkumník think-tanku Korea Defence Network Lee Il-woo.

Kim Čong-un navíc obvinil USA a Jižní Koreu ze zintenzivnění příprav jaderného útoku vůči Severní Koreji. „Možná se tím jen snaží povzbudit Donalda Trumpa ke zvýšení úsilí o další společný summit,“ řekl vedoucí výzkumník Ústavu pro studium Dálného východu Univerzity Kyungnam Lim Eul-chul.

Kim totiž opakovaně proklamoval, že o obnovení dialogů s USA stojí, pokud Amerika odstoupí od požadavku na denuklearizaci KLDR, dodává web Newsweek.

Trumpa rozzuřila Čína. Zemi obvinil ze spiknutí s Putinem a Kim Čong-unem (09/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz