Zaplatí řidiči autobusu za lístek, ten jim ho ale nevytiskne a pokynem ruky je pošle do vozu. Když pak přijde revizor, mají smůlu. Takhle někdy cestují do školy děti v okolí Říčan u Prahy. Opakované počínání konkrétního šoféra autobusu několikrát natočil na mobilní telefon jeden z cestujících, videem už se zabývá dopravce. Podle středočeského krajského úřadu nejde o jediný takový případ.
Ranní autobus mířící od Říčan ke Kostelci nad Černými lesy. Nastupují cestující, první platí a bere si lístek. Následují mladší děti. Řidič se vyptává, kam dívka jede, bere si peníze. Žádný lístek ale netiskne a pokynem ruky ji posílá do vozu. U dalších dětí se to opakuje.
Děti jedou bez lístku, a kdyby přišel revizor, mají problém. A už se to prý i stalo. „Viděl jsem, že přišli revizoři do autobusu, chytili tam nějakou holčičku, která neměla jízdenku. Šli za řidičem, protože holčička říkala, že platila,“ prozradil svědek.
Nejde prý ale jen o děti. „Mojí mamince, která je důchodkyně, se to stává pravidelně u jednoho řidiče. Ten jí prostě automaticky nedává lístky,“ řekl syn jedné z cestujících.
„Ty peníze nejdou zpátky do systému, ale řidiči do kapsy, což my samozřejmě tvrdě postihujeme,“ sdělil mluvčí Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal.
Firmě provozující autobusovou dopravu jsme videa poslali. Slíbila, že je vyšetří a následně na ně zareaguje. Několik dní to ale potrvá. Středočeský krajský úřad už několik podobných případů řešil. Prokazují se ale těžko. „Do budoucna bude tenhle problém vyřešen postupným zavedením kamer do autobusů. Tam ale zase řešíme GDPR,“ uvedl radní pro oblast veřejné dopravy Středočeského kraje Petr Borecký (STAN).
Někdy se prý také stává, že si cestující historku o nevytisknutém lístku vymyslí, když jede načerno a má zaplatit pokutu. Pak už je na revizorovi, komu uvěří.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz