Horská střediska pro zimní sezónu každoročně potřebují tisíce zaměstnanců. I letos platí, že sehnat personál je velký problém. Aktuálně je u nás nezaměstnanost 4,6 %, a i když se díky zimním sezónní pracím pravidelně snižuje, letos to tak být nemusí.
Kuchaři, personál restaurací, uklízečky, vlekaři nebo instruktoři v lyžařských školách. Profese, které v horských střediscích mají práci jen na několik měsíců. Boj o ně začíná vždy s končícím létem.
„Většinu pozic už máme obsazených, nejhůře se nám shání obsluha zasněžování, je to noční, těžká práce, takže to se nám shání nejhůř,“ říká Petr Prouza ze skiareálu Deštné v Orlických horách. „Každoročně potřebujeme v areálu kolem 200 sezónních zaměstnanců, teď už to jakž takž máme obsazené,“ uvedla Zina Plchová ze skiareálu Černí hora v Peci pod Sněžkou.
Nalákat se je snaží jejich budoucí zaměstnavatelé na zajímavý plat, ubytování a další benefity, například levnější skipasy nebo delší volno. Třeba na Labské boudě se dvě osmičlenné party zaměstnanců střídají po týdnu. Aparthotel v Peci pod Sněžkou zase láká zaměstnance na celoroční provoz a trn z paty jim prý vytrhli i zaměstnanci z ciziny. „Máme tady například celoroční animační programy nebo jógu, pracovníky jsme sehnali, případná volná místa pak zaplníme brigádníky,“ sdělil správce Aparthotelu Sv. Vavřinec Jiří Poledník.
I když se sezónní zaměstnance podaří sehnat, vyhráno ještě není. Když totiž nebude přát počasí, lidi na hory nepřijedou a plány na zimní podnikání se sesypou jako domeček z karet.
Taková situace nastala kupříkladu předminulou zimu. Tehdy to dokonce zvýšilo celorepublikovou nezaměstnanost ze 4 na 5 %. Skiareály se tomu snaží předejít – a letos tak hlavně do zasněžování investovaly stovky milionů korun.
Lyžařskou sezónu v Krkonoších zahájí ještě před koncem listopadu. První kilometry v provozu budou už tradičně na Černé hoře.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz