Čína jde do boje s klesající porodností. Zbraní se pro ni staly antikoncepční pomůcky, respektive jejich zdražení. Komunistická země přitom teprve před deseti lety zrušila legendární politiku jednoho dítěte.
Téměř 40 let měli Číňané nařízeno mít jedno dítě, jinak čelili přísným pokutám a v krajních případech i nuceným sterilizacím. Politika jednoho dítěte podle režimu zabránila narození 400 milionů dětí a kvůli tradičnímu upřednostňování chlapců vyústila v nedostatek dívek. Odhaduje se, že v zemi je kvůli tomu nyní o 33 milionů více mužů než žen.
„Mnoho holčiček bylo kvůli tomu dáno k adopci nebo někde pohozeno, často i zabito. To znamená, že ty děti někde teď chybí. Pokud se muži v Číně chtějí ženit, tak často nemají s kým,“ uvedla sinoložka a analytička projektu Sinopsis Simona Fantová. „Ženy jsou často dováženy ze zahraničních států, například z Vietnamu z Myanmaru nebo třeba ze Severní Koreje,“ dodala.
Ačkoli vláda od roku 2016 povolila Číňanům mít děti dvě a o pár let později dokonce i tři, porodnost se znovu nastartovat nepodařilo. Může to představovat obrovský demografický problém. Společnost rekordním tempem stárne – odhaduje se, že do deseti let bude téměř třetina Číňanů starší 60 let.
„Čínská lidová republika nikdy neměla sjednocený systém sociálního zabezpečení, takže mimo města prakticky neexistuje důchodový systém. Proto se čeká, že o rodiče se postarají jejich děti,“ uvedla Fantová.
Peking poslední léta začal zavádět různá opatření včetně finančních příspěvků na děti. Už schválené zdražení antikoncepce, včetně například prezervativů, ale podle analytiků nemíří na hlavní problém – a to jsou vysoké náklady na výchovu dítěte.
„Posílat je do školy je velice drahá záležitost. Čínské prostředí je velmi kompetitivní. Současně mladí lidé v Číně mají problém najít si stabilní práci a nezaměstnanost mladých lidí ve velkých městech je stabilně na 18–20 % dlouhodobě,“ uvedla Fantová. „Od čínských rodin se předpokládá, že než si pořídí dítě, měli by mít byt, měli by mít auto,“ dodala.
S poklesem porodnosti se potýkáme i u nás. Podle statistik je tu nejnižší z celé Evropy. Loni se narodilo nejméně dětí od začátku měření a letos bude pokles zřejmě pokračovat. Vláda loni zvýšila rodičovský příspěvek na 350 000 Kč. Nová se ho podle programového prohlášení chystá navýšit na 400 tisíc.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz