Vánoční výzdoba v podobě perníkové chaloupky v Českých Budějovicích vzbudila rozruch. Zhruba čtyřmetrová stavba totiž město vyšla na více než milion korun. Podle opozice to neodpovídá provedení.
Netradiční pohádka O perníkové chaloupce se odehrává v Českých Budějovicích. V hlavní roli není Jeníček a Mařenka, ale vedení města a opozice. Té se nelíbí, že radnice za perníkovou chaloupku utratila 1,042 milionu korun.
Štáb televize Nova se ptal lidí, na kolik by cenu chaloupky odhadli. „Na pár desítek tisíc, víc než padesát ne,“ uvedl jeden z dotazovaných. „Já si myslím, že z toho materiálu to vypadá tak na pět tisíc,“ řekl jiný. „Vždyť to ani nevypadá jako za milion, za milion už mám pomalu pozemek,“ vyjádřil se další respondent. „Jako milion určitě ne za tohle,“ uvedl jiný.
Perníková chaloupka zdobí park v ulici Na Sadech. Stojí za ní francouzská firma, která realizuje dekorace po celém světě. Podle magistrátu výzdoba na světové úrovní přiláká zahraniční turisty. „Ta adventní vánoční turistika se tímhle celým vnímáním a vjemem a vzhledem toho města zvedla,“ uvedl náměstek primátorky Českých Budějovic Michal Šebek (exODS).
„My tady platíme jako město za konstrukci potaženou plastem víc jak milion korun,“ vyjádřil se předseda místního sdružení Pirátů Erik Ferchenbauer. To, že je chaloupka drahá, připouští i vedení města. „Kdyby stála 200 tisíc, tak by ta chaloupka pro mě měla ještě větší sympatie,“ uvedl Šebek.
Metr čtvereční této dekorace je dražší než jeden metr čtvereční bytu v Českých Budějovicích. Zatímco metr chaloupky vyjde podle opozice na 70 tisíc, za byt se ve městě platí zhruba 60 tisíc. Vedení města se ale tento argument nelíbí. „Musím říct, že mi přijde strašně úsměvné a hlavně nereálné a významně zavádějící přepočítávat vánoční výzdobu na metr čtvereční,“ vyjádřil se Šebek.
„Do té chaloupky se nedá ani vstoupit a je to ozdoba na pár týdnů v roce,“ argumentoval českobudějovický zastupitel Jan Hošek (Piráti). Celkem vyšla vánoční výzdoba v krajské metropoli na 2,5 milionu korun.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz