Evropská unie a Spojené státy čelí další krizi vzájemných diplomatických vztahů. Tu tentokrát vyvolala nová americká bezpečnostní strategie. Washington v ní kritizuje Evropu za migrační politiku a omezování svobody projevu.
Skupina národů v rozkladu vedená slabými lídry. Tak Evropskou unii popsal Donald Trump v rozhovoru pro bruselská média. Podle něj Evropané nedokážou ukončit válku na Ukrajině a nedaří se jim ani kontrolovat migraci.
„Chceme, aby Evropa zůstala Evropou. Zatím ale jde opravdu špatným směrem. Velmi špatným, zejména pro lidi. Nechceme, aby se Evropa tak měnila,“ nechal se Trump slyšet.
„Nejdřív to byla cla na Evropskou unii, poté chtěl Trump anektovat Grónsko, teď vidíme zhoršení vztahů kvůli nové bezpečnostní strategii, kdy je Evropa vyobrazená jako upadající civilizace,“ reflektoval vývoj americko-evropských vztahů výzkumník bruselského Centra pro bezpečnost, diplomacii a strategii Fabio Figiaconi.
Zatímco minule byla v bezpečnostní strategii za největší hrozbu USA označena Čína, teď je to politika Evropské unie. Tu Trump kritizuje i za omezování svobody projevu nebo potlačování opozice.
„Vize, kterou Trumpova administrativa v současné chvíli tlačí kupředu, je vize západní civilizace, která je křesťanská, bílá a nacionalistická. Je to něco jiného než to, co reprezentuje Evropa. Ta strategie naznačuje, že USA budou vítat takzvané vlastenecké nebo populistické síly v Evropě, které půjdou proti Evropské unii,“ dodává vyučující na Brussels School of Governance Elie Perot.
Na americké útoky, které cílí na podstatu Evropské unie, dosud reagoval pouze předseda Evropské rady António Costa. „Spojené státy nemohou nahradit evropské občany v rozhodování o tom, které strany jsou dobré a které špatné,“ prohlásil. Šéfka Evropské komise naopak zatím mlčí.
Costa také obhajoval svobodu projevu v Evropě. V její kritice má Trump velkého spojence v miliardáři Muskovi, jehož společnost X dostala od Bruselu obří pokutu za nedodržování unijních pravidel.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz