APLIKACE TN.CZ
Domácí

Sestry pobouřil výrok šéfa lékařské komory. Trvám na tom, přisadil si Kubek

Výrok prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který označil zdravotní sestry za „levné a snadno ovladatelné“, vyvolal obrovskou vlnu pobouření. Odsoudil ho i budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), odbory, asociace sester i nemocnice. Kubek se ale neomluvil a na svém výroku dál trvá.

Slova o tom, že sestry jsou levnější a snáze ovladatelné, byla součástí Kubkovy prezentace na listopadové konferenci Efektivní nemocnice. „Slyšela jsem ten výrok v přímém přenosu. Byla jsem naprosto v šoku,“ říká prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Kubek si ale na svém tvrzení dál trvá. „Ti střední zdravotničtí pracovníci jsou prostě snáze ovladatelní, protože si nejsou jisti v kramflecích,“ myslí si. Výrok po celém Česku vyvolal protesty.

Například v libereckém Centru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (CARIM) desetičlenný tým specializovaných sester vykonává práce, které ještě před čtyřmi lety mohli dělat pouze lékaři.

Související obsah

Dnes mají sestry vysokoškolské vzdělání, mají zvláštní odbornou způsobilost. Sestra nepůsobí jako asistent lékaře, ale je plnohodnotným členem multidiciplinárního týmu,“ vysvětluje vrchní sestra Hana Šimonová.

Starý model znamenal to, že my jako lékaři jsme zvládli ročně sto pacientů. A díky našemu týmu jsme jich teď schopni zvládnout tři tisíce,“ vysvětluje výhody nového rozdělení povinností primář CARIM Pavel Sedlák.

S tím prý Kubek problém nemá. Vadí mu jiné zásahy do pravomocí lékařů. „Že třeba budou očkovat lékárníci nebo že zdravotní sestry budou předepisovat léky na recept bez dohledu lékaře,“ vyjmenoval příklady.

Související obsah

Záchranáři na zdravotnických záchranných službách samostatně zahajují resuscitaci a k té patří také podání léků a další život zachraňující výkony,“ kontruje ale předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) označení sester jako levnější a manipulovatelné síly rázně odmítl. „Ten výrok je naprosto nevhodný. Já budu dělat všechno pro to, abychom posílili kompetence těchto nelékařských pracovníků, všeobecných sester a dalších. A je to dobré i pro samotné lékaře,“ tvrdí.

Budoucí pan ministr Vojtěch se tím ani netají, aby nemusel platit drahé lékaře, ale aby tu práci udělali levnější zdravotníci,“ přisadil si ještě Kubek a jasně řekl, že se omlouvat nemíní. „Upozorňuju na zcela zásadní problém. Opravdu si přejete, aby vás místo lékařů léčili zdravotní sestry, záchranáři nebo lékárníci?“ ptá se.

Odboráři si to chtějí s šéfem lékařské komory vyříkat hned po Novém roce.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz