Stovkám turistů zničila plány na exotickou dovolenou válka. Kvůli ozbrojenému konfliktu uvázlo na jemenském ostrově Sokotra i 27 Čechů. Dovolenou zkazil i oblíbenému moderátorovi Aleši Hámovi, který kvůli němu nakonec na ostrov neodletěl.
Měla to být nádherná dovolená v exotické destinaci. Místo toho se ale pro stovky turistů, kteří vyrazili na ostrov Sokotra, proměnila v noční můru. Na pouštním ostrově totiž uvázli, když odtamtud zastavila jemenská vláda lety.
Zůstalo tam okolo 400 turistů, píše portál Al Jazeera, a to včetně několika lidí z České republiky. „Ministerstvo zahraničí má aktuálně informace o 27 Češích na ostrově Sokotra,“ sdělil pro TN.cz mluvčí resortu Daniel Drake. Podle portálu tvnoviny.sk jsou na ostrově také dva Slováci.
Ministerstvo však už pro české občany připravuje plán. „Počínaje středou má být obnoveno komerční spojení z ostrova do saúdské Džiddy. Vyzýváme proto naše občany, aby využili těchto plánovaných letů k evakuaci ze Sokotry. Těm, kteří se na nás obrátili, poskytujeme konzulární asistenci,“ dodal Drake.
Důvodem pro krizovou situaci je zhoršení bezpečnostní situace v Jemenu, kterému Sokotra náleží. Na pevnině vzdálené zhruba 380 kilometrů od ostrova došlo ke střetům vládních jednotek podporovaných Saúdskou Arábií s frakcí rebelů, kterým pomáhají Spojené arabské emiráty. V Jemenu trvá občanská válka od roku 2014 a kromě zmíněných frakcí se jí účastní také islamističtí Húsiové i teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát.
Na ostrově málem uvázl i moderátor Aleš Háma s manželkou Gabrielou, kteří se na Sokotru také chystali. Během mezipřistání v Abú Dhabí ale dostali zprávu o vypuknutí násilností i o tom, že další let na ostrov je zrušený.
I tak si ale exotickou dovolenou nenechali zkazit a místo toho vyrazili do pouště. „Vyrazili jsme na takový výlet autem k saúdskoarabským hranicím. Naši první noc strávíme v dunách kousek od městečka Liwa,“ řekl svým fanouškům na instagramu Háma a ukazoval přitom stan v poušti, kde teď přebývají.
V turisty oblíbené zemi zuřily protesty. Úřady hlásily mrtvé (10/2025):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz