Osobní letadlo se v úterý krátce po startu zřítilo u letiště v somálském Mogadišu. Stroj skončil na pobřeží Indického oceánu a podle záběrů se částečně rozlomil. Na palubě bylo 55 lidí, všichni se ale dostali ven bez zranění. Úřady okamžitě zahájily vyšetřování příčin nehody.
Letoun Fokker 50 společnosti Starsky odstartoval z Mezinárodního letiště Adena Abdulleho v Mogadišu a mířil do města Guriel. Krátce po vzletu se však objevily technické potíže a posádka se pokusila vrátit zpět. Stroj nakonec vyjel mimo dráhu a zřítil se na mělčinu přímo u pobřeží, napsal list Express.
Svědci popsali dramatické chvíle těsně před nehodou. Podle serveru AirLive letadlo letělo nezvykle nízko a následně „klouzalo po vodě“, než se zastavilo na břehu.
All 50 people on board the plane that crashed near the seafront at Mogadishu’s Aden Adde International Airport are safe.
— RTN Somali TV (@rtnsomaalitv) February 10, 2026
The plane crash-landed just minutes after taking off. It was doing domestic pic.twitter.com/95RE57C36P
Zástupce letiště uvedl, že záchranáři jednali okamžitě. „Zasahující složky se po nárazu zaměřily hlavně na prevenci požáru, protože letadlo skončilo těsně u vody. S úlevou můžeme oznámit, že všichni na palubě se evakuovali bezpečně,“ řekl.
Letiště kvůli zásahu složek na čas přerušilo provoz, později ho ale znovu otevřelo. Britský deník Mirror uvedl, že somálský úřad pro civilní letectví mezitím spustil oficiální vyšetřování.
Státní ministr pro letectví Abdikarim Abdow Haydar po incidentu zdůraznil nutnost modernizace. Úřady podle něj chtějí zlepšit infrastrukturu a vyzval domácí dopravce, „aby nahradili stárnoucí letadla novějšími modely, a snížili tak rizika“.
Fotografie z místa ukazují letoun s poškozeným pravým křídlem, které trčí v ostrém úhlu. Přesné okolnosti nehody zatím zůstávají nejasné.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz