Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila nové informace o vývoji ptačí chřipky v pražské zoologické zahradě. Od vyhlášení mimořádných opatření uhynuly v ohnisku nákazy desítky ptáků. Laboratorní vyšetření potvrdilo virus H5N1 u desíti z nich, další výsledky zatím chybí. Veterináři sledují situaci a zatím nehlásí rozšíření nákazy do dalších expozic.
„Od přijetí mimořádných veterinárních opatření v Zoo Praha, tedy od 12. 2. do dnešního dne (čtvrtka), evidujeme v ohnisku nákazy 23 uhynulých ptáků,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Podle něj patří mezi nejvíce zasažené druhy kvakoš, kolpík, ibis a pelikán.
Od prvních případů před vyhlášením ohniska podle veterinární správy uhynuly ve dvou zasažených expozicích celkem více než tři desítky ptáků, přičemž vyšetření potvrdilo nákazu u deseti z nich.
To potvrdil i mluvčí pražské zoo Filip Mašek. „Potvrzených případů ptačí chřipky máme u uhynulých ptáků deset. Příčiny těch dalších teprve zjišťují příslušné orgány,“ sdělil.
Veterináři zatím nezaznamenali šíření nákazy mimo dvě zasažené expozice. „V tuto chvíli není potvrzeno rozšíření nákazy do dalších expozic ptáků v zoo,“ uvedl mluvčí. Přijatá opatření podle něj brání šíření nákazy v rámci areálu.
„V tuto chvíli není jejich změna na pořadu dne. SVS však vývoj nákazové situace bedlivě sleduje a v případě jejího zhoršení bude reagovat,“ uzavřel Vorlíček. Zoo tak zůstává pod dohledem veterinárních orgánů a další kroky budou záviset na výsledcích probíhajících testů.
Pro návštěvníky se však podle Maška příliš nemění. Zoo je s výjimkou uzavřených pavilonů v normálním provozu. „Žádná opatření se pro návštěvníky nezpřísňují,“ dodal.
Výskyt viru H5N1 způsobujícího ptačí chřipku potvrdili i veterináři v ohnisku choroby v Kosičkách na Královéhradecku. V chovu se nachází přes 230 tisíc nosnic. Veterináři ve čtvrtek odebrali v chovu vzorky poté, co tamní chovatel nahlásil zvýšený úhyn ptáků.
V Zoo Praha zabila několik zvířat ptačí chřipka. Zavádí tam mimořádná opatření (2/2026):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz