Společný americko-izraelský útok na Írán napáchal velké škody. Mezi oběťmi je i velká část íránského velení včetně duchovního lídra Alího Chameneího. Jenže i taková ztráta nemusí nutně znamenat, že se nepopulární režim zhroutí.
Masivní úder Izraele a Spojených států způsobil Íránu velké ztráty. Během prvního dne zemřela velká část velení íránské armády. Mezi více než 200 oběťmi ostřelování byl i duchovní vůdce a de facto hlava Íránu Alí Chameneí.
Jenže tím pravděpodobně konflikt, ke kterému se schylovalo v posledních měsících, neskončí. Podle amerického diplomata Donalda Heflina to na splnění plánu prezidenta Donalda Trumpa na změnu režimu v Íránu nepostačí.
Povstání obyvatel Íránu by totiž nebylo jednoduché. „Je obtížné pro neozbrojenou populaci povstat proti velmi autoritářskému režimu, který má spoustu zbraní. Byl bych překvapený, kdybychom viděli úspěšnou revoluci,“ řekl podle platformy Conversation Helfin.
Kdo Chameneího a další lídry, kteří při úderech zahynuli, Helfin nedokáže říct. „Režim má dostatečně hluboké kořeny na to, aby přežil smrt několika svých hlav. Teď záleží na tom, kdo nakonec vyhraje, jestli to budou radikálové, nebo realisti,“ naznačil.
Jednoho favorita boje o moc ale vidí. „Jediná instituce, která je dost silná na to, aby je nahradila, je armáda, konkrétně revoluční gardy. Jestli by to bylo pro Spojené státy lepší, záleží na jejich pohledu na věc,“ poznamenal Helfin.
V pád islámské republiky příliš nevěří ani samotní obyvatelé Íránu. „Nemyslím si, že Chameneího smrt povede ke konci režimu, pokud nebudou izraelsko-americké údery pokračovat a cílit na další hlavy režimu do bodu, kdy udržení moci bude nemožné,“ řekl podle portálu Independent historik Araš Azizi.
Íránci a další etnické skupiny v zemi povstali už vícekrát. Poslední protesty, které na začátku roku otřásly zemí, však skončily v krvi. „Ticho mezinárodní komunity po sérii povstání a volání o pomoc přineslo jen tisíce našich lidí ve vězení,“ upozornila podle Independent členka Kurdské strany svobody Hana Jazdanpanová.
Helfin na závěr ocenil načasování útoku. „V posledních měsících jsme viděli obrovské porušování lidských práv v Íránu. To je oprávnění, které může Trump použít. Může se Íráncům předvést jako osvoboditel. Může říct: ‚Podívejte, zabíjejí vás v ulicích, zapomeňte na své problémy s Izraelem a USA. To může počkat,‘“ posoudil diplomat.
Útoky na Blízkém východě pokračují. Írán hrozí velkým útokem:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz