APLIKACE TN.CZ
Domácí

Dvojice našla v českém lese poklad. Dostane téměř 12 milionů korun

Truhlice s pokladem
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Dva muži našli loni v únoru na úbočí kopce Zvičina v Královéhradeckém kraji nefalšovaný poklad. Stovky zlatých mincí a desítky šperků odevzdali Muzeu východních Čech v Hradci Králové a nyní se pravděpodobně dočkají pohádkové odměny ve výši 11,7 milionu korun.

Dvojice šťastlivců si 8. února minulého roku zkracovala v Podkrkonoší cestu přes les a mezi kameny objevila dvě schránky. „V nich se nacházelo celkem 598 mincí, více než 30 šperků, tabatěrky, několik cigaretových pouzder a další jednotlivosti,“ uvedl v prohlášení Královéhradecký kraj.

Podle zákona se podobné nálezy musí ohlásit nejbližšímu muzeu či archeologickému ústavu. Protože muži postupovali řádně, čeká je poctivá odměna. „Rád bych v prvé řadě ještě jednou poděkoval nálezcům depotu, že jej odevzdali do našich rukou,“ kvituje postup nálezců ředitel muzea Petr Grulich.

Související obsah

V případě drahých kovů se výše nálezného standardně určuje podle jeho ceny. „Z analýzy Puncovního úřadu vyplynulo, že celková hmotnost ryzího zlata v nálezu je 5 230,56 g, přičemž cena drahého kovu vztahující se ke dni nálezu činila 2 237,50 Kč za gram zlata,“ uvedl Puncovní úřad. Jednoduchou rovnicí hmotnost krát cena za gram se dostaneme na zmiňovanou částku 11,7 milionu korun. 

Nadšení z objevu neskrýval ani náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (MY). „Tento objev znovu připomíná, kolik tajemství může naše krajina stále skrývat. Tento nález je mimořádnou událostí, která nemá v novodobé historii našeho kraje obdoby. Jedná se o největší nález tohoto druhu v dějinách kraje,“ uvedl na svém facebooku.

Související obsah

Poklad je nyní na bezpečném místě. „Celý depot byl po odborné analýze a jeho převzetí zpět v muzeu zkontrolován muzejními pracovníky a následně byl uložen v depozitárním trezoru,“ doplnili zástupci kraje v tiskové zprávě.

Cílem je unikátní nález ukázat lidem. „Nemincovní artefakty nyní čeká ještě nezbytný zásah konzervátorů a restaurátorů z oddělení ochrany sbírky MVČ, aby mohl být celý nález co nejdříve představen veřejnosti,“ končí prohlášení kraje.

U zámku na Liberecku našli hledači stříbrný poklad. Pátrali po něm rok a půl (11/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz