APLIKACE TN.CZ
Napřímo

Vláda vydělá balík na drahých palivech. Snižme lidem daně, navrhuje Bartoš

Z následků války s Íránem se bude Česko i Evropa vzpamatovávat až dva roky, říká poslanec a bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jak řešit vysoké ceny pohonných hmot? Jaká navrhují opatření pro rodiny s dětmi? Tato a další témata okomentoval v rozhovoru s moderátorkou Michaelou Indrákovou v pořadu Napřímo.

Zastropování marží prodejců pohonných hmot Bartoš kritizuje. „Marže se projevily maximálně tak na dálnicích. Já jsem byl minulý týden autem, jel jsem kolem Havlíčkova Brodu, tak Natural 95 stál 39,5 nebo 35,9 koruny, což jako bylo daleko pod limitem, který deklarativně stanovuje vláda. Někteří pumpaři hovoří o tom, že se jim nevyplatí prodávat v tuto chvíli naftu,“ uvedl.

Je přesvědčený o tom, že postup u pohonných hmot by měl vést jinudy. Kritizoval i vládu Petra Fialy (ODS), která snižovala spotřební daň, proti čemuž se Piráti stavěli.

„Pokud je cena pohonných hmot o 20 korun vyšší, než je zvykem, což ještě třeba u benzínu není, tak za 12 měsíců, kdyby to trvalo rok, tak na spotřební dani a DPH stát vybere 40 miliard korun navíc, se kterými se v rozpočtu nepočítalo,“ řekl Bartoš.

Související obsah

​„I kdyby to byla polovina, tak takhle stát získává prostředky, které může použít například u zvýšení slevy na poplatníka, to znamená všem pracujícím lidem se sníží daně o tolik a tolik, respektive zbude vám třeba o 3 000 korun více,“ dodal.

Bartoš upozornil, že i kdyby americký prezident Donald Trump ukončil válku v Íránu v nejbližších dnech, tak se bude Česko i Evropa s následky vyrovnávat v následujícím roce až dvou.

A vláda by si na to měla dát podle Bartoše pozor. „Vláda by to měla číst velmi přesně a zejména ty zákony, některé už jsou ve Sněmovně, my jsme navrhovali ještě před krizí, ale teď o to urgentněji by bylo dobré třeba v prvním čtení projednat zvýšení slevy na poplatníka nebo jak má pan Juchelka (ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka, ANO, pozn. red.) navýšení rodičáku. Protože krize nejvíce dopadají na rodiny a rodiny s dětmi,“ řekl.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

TN Live | Text vznikl s přispěním umělé inteligence

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz