APLIKACE TN.CZ
Domácí

Jana Potměšila nezlomila ani osudná havárie. Jeho touhou bylo lidi bavit

Českou kulturní scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek divadelní a filmový herec Jan Potměšil. Byl nejen hereckou ikonou, ale i důležitou tváří dění před sametovou revolucí. Svůj boj nevzdal ani po osudné havárii. Angažoval se například v ochraně lidských práv a pomoci menšinám.

Přestože Jan Potměšil pocházel z ryze sportovní rodiny, už v osmi letech se objevil v televizním povídkovém cyklu Bakaláři. Později vystudoval DAMU. Následně hrál třeba v seriálu Třetí patro. „Stal se takovým symbolem, pro herce, pro mladé lidi. Byl to člověk, který neuhýbal naprosto ze svých názorů,“ říká hudebník a bývalý politik Michael Kocáb.

Před sametovou revolucí se jako mladý a pohledný herec intenzivně účastnil společenského dění. „Byl takovým spojníkem mezi politickou opozicí a mezi mladými herci a studenty. Nejprve jako signatář petice Několik vět, ale i jako účastník demonstrací při Palachově týdnu v roce 89,“ poznamenal náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický.

Související obsah

„On byl součástí té party herců, kteří vyjížděli do republiky a samozřejmě mluvili s lidmi,“ připomněl Kocáb.

Návrat z jedné takové cesty se mu stal osudným – po dopravní nehodě upadl do kómatu. Po několika měsících se ochrnutý probudil do nového demokratického státu. „Sám jsem u toho byl, sám jsem nějakým způsobem se do toho investoval celej i tak, že to proměnilo můj život a stojím si za tím,“ řekly tehdy Jan Potměšil.

S vlastním mottem „Je lepší být na vozíku než s komunisty“ bojoval za práva menšin, zahraničních disidentů i hendikepovaných. „Na prvním místě jen člověk, protože ty ostatní věci, jako jestli jsem najednou s nějakou rekvizitou na vozíku nebo mám třeba jinou barvu pleti, tak je podřadné,“ řekl v roce 1997 Potměšil.

„Vždycky měl snahu dodávat lidem povzbuzení a radost, protože ať už před tím úrazem, kdy jeho touhou bylo lidi bavit, protože byl herec, tak stejně se vždycky snažil působit na lidi i potom a byl ohromný motivátor, nikdy jsem neslyšel, že by si na něco stěžoval,“ zavzpomínal na Jana Potměšila ředitel Centra Paraple David Lukeš.

eva, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz